Reklama

Rozeznanie w synodzie

Rozeznanie w synodzie

09.10.2018
Czyta się kilka minut
Kończy się pierwszy tydzień Synodu poświęconego młodzieży. Początkowe sesje biskupi i kardynałowie przeznaczyli na „rozeznanie” – mówili o problemach młodych ludzi w ich krajach, tworzyli listę najważniejszych spraw.
ALESSANDRO BIANCHI / REUTERS / FORUM
N

Na wiele z nich wskazała sama młodzież, wypełniając online przedsynodalne ankiety (przyszło ich ponad 100 tys.). Niektóre wyglądają raczej na „problemy młodych według biskupów”. Pojawiały się tematy różnego rodzaju i rangi: skrajna bieda, wyrzucenie na margines społeczny, brak perspektyw na lepsze życie, emigracja wymuszona sytuacją polityczną lub ekonomiczną, wykorzystywanie przez grupy przestępcze, kwestia zachowania czystości przedmałżeńskiej, utrata wiary, odejście z Kościoła.

Wystąpienia biskupów pozwoliły też „rozeznać” sytuację w ich gronie. Jedni uznali za właściwe uderzyć się w piersi i przeprosić za zło, jakiego młodzież doświadczyła od Kościoła tracącego w jej oczach wiarygodność (abp Fisher z Sydney). W ujawnianiu przestępstw i afer seksualnych księży widzą „wyznanie grzechów” – pierwszy, niezbędny krok do przemiany Kościoła (bp Gobilliard z Lyonu). Inni skoncentrowali się na obronie status quo – bp Chaput z Filadelfii zażądał wykreślenia z dokumentów Synodu określenia „młodzi LGBT”, jako niezgodnego z katolicką wizją człowieka. Zarysowały się pierwsze linie sporu i różnice zdań.

„Nie będzie tematów tabu” – zapewniał kard. Baldisseri, ale na wszelki wypadek biuro prasowe nie relacjonuje wszystkich wystąpień na Synodzie, tłumacząc się troską „o zapewnienie maksymalnej wolności wypowiedzi uczestników”, a oficjalne informacje ograniczają się do streszczenia obrad przez zaproszonych na konferencję prasową gości oraz publikacji listy dyskutantów.

Obrady potrwają do 27 października. Bierze w nich udział 267 biskupów i kardynałów, a także 23 zaproszonych ekspertów i 49 audytorów (obie grupy bez prawa głosu). Wśród tych ostatnich jest 36 osób w wieku 18–29 lat. ©℗

Tekst oddano do druku w poniedziałek 8 października o godz. 14.00.

Czytaj także:

Abp Grzegorz Ryś: Trzeba Wam wiedzieć, że czas w auli synodalnej jest napięty i reglamentowany... A jednak papież nakazał, aby po każdych pięciu wystąpieniach zarządzić trzy minuty ciszy.

Piotr Sikora: Czy trwający właśnie Synod biskupów o młodzieży będzie miał temperaturę i znaczenie poprzedniego?

Autor artykułu

Dziennikarz i fotoedytor „Tygodnika Powszechnego”. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium przyznanego przez konsorcjum ICoN zrzeszające kilka...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]