Reklama

Róże świętej

Róże świętej

08.07.2019
Czyta się kilka minut
Jeszcze niedawno o św. Ricie z Cascii (1387–1457) wiedzieli w Krakowie nieliczni.
FOT. ANNA NIEDŹWIEDŹ
FOT. ANNA NIEDŹWIEDŹ
D

Dziś w kościele św. Katarzyny szybko rozwija się jej kult. Św. Rita to patronka od spraw trudnych i beznadziejnych, szczególnie popularyzowana przez zakony augustiańskie. Jako wdowa, matka i dojrzała kobieta wstąpiła do zakonu augustianek. Może to właśnie jej biografia, w której opowieści o normalnym, ale też trudnym rodzinnym życiu łączą się z elementami typowo hagiograficznymi – stygmaty, cuda (m.in. rozkwitające zimą róże) i doświadczenia mistyczne – przyciąga liczne grono wiernych? Co miesiąc uliczki wokół kościoła wypełniają sprzedawcy róż. Czciciele św. Rity składają kwiaty u stóp zaprojektowanej przez Adolfa Szyszko-Bohusza figury. Po nabożeństwie pęki róż zabierane są do domów, rozdawane znajomym, którzy znajdują się w trudnej sytuacji. W czerwcu 2017 r., po comiesięcznych uroczystościach, ktoś przybrał różami oraz obrazkami z wyobrażeniem św. Rity stojący przy świątyni parkomat.


PRZERYWNIKI KRAKOWSKIE  – ZOBACZ WIĘCEJ >>>


FOT. ANNA NIEDŹWIEDŹ
FOT. ANNA NIEDŹWIEDŹ

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]