Reklama

Rosja chciała oddać wojenne zdobycze ZSRR?

Rosja chciała oddać wojenne zdobycze ZSRR?

30.06.2010
Czyta się kilka minut
W 1991 r. Borys Jelcyn miał złożyć Finlandii niezwykłą ofertę. W zamian za równowartość 10 mld euro chciał on odsprzedać Karelię. Coraz więcej dowodów wskazuje, że na Kremlu rozważano oddanie Finom Karelii, Japończykom Kuryli, a nawet Kaliningradu Niemcom - czytamy w "Tygodniku Powszechnym".
FILES-USSR-GORBACHEV-YELTSIN
S

Sensacyjną informację podał w 2007 jeden z fińskich lokalnych dzienników. Gazeta twierdzi, że ówczesny prezydent Mauno Koivisto powołał tajny zespół, który krytycznie ocenił sugerowaną przez Rosjan cenę. Finladnia miałaby także ponieść koszty odbudowy odzyskanego regionu. Oferta została odrzucona. Koivisto oficjalnie oświadczył, że Rosja nigdy nie złożyła takiej oferty. I zaznaczył, że nie chce, by podobne spekulacje przeszły do historii Finlandii.

Jest coraz więcej poszlak, że w 1991 r. Rosja wysłała taką ofertę. A właściwie nie oficjalną ofertę, lecz nieoficjalny sygnał. A nawet wiele sygnałów.

Sprawa Karelii, jest najlepiej udokumentowanym przypadkiem, który dowodzi, że 20 lat temu na Kremlu rozważano wyzbycie się owoców zwycięstwa z 1945 r. Ale nie jedynym - drugi to Kuryle - czytamy w najnowszym numerze "Tygodnika Powszechnego".

...
1989

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]