Reklama

Rok 2018 – dużo się działo. Dzięki Wam!

Rok 2018 – dużo się działo. Dzięki Wam!

11.03.2019
Czyta się kilka minut
Z

ZWRACAJĄC SIĘ DO CZYTELNICZEK I CZYTELNIKÓW „TYGODNIKA POWSZECHNEGO” z prośbą o przekazanie w tym roku na rzecz Fundacji Tygodnika Powszechnego 1% podatku, opowiemy, na co przeznaczyliśmy te (i inne) środki w zeszłym roku.

OBOK SPRAWOWANIA ­FUNKCJI WŁAŚCICIELSKICH spółki „Tygodnik Powszechny” (głównego celu Fundacji) realizowaliśmy projekty kulturalne, edukacyjne i wydawnicze, wspierające niezależność i suwerenność redakcji oraz będące dla pisma przestrzenią poszerzania grona jego czytelników i wychodzenia poza łamy z przesłaniem, które niesie ono od 74 lat.

Były wśród nich:

▪ dziesiąta, jubileuszowa edycja Festiwalu Conrada (największego festiwalu literackiego w Polsce) pod hasłem „POP”;

▪ piąta edycja Festiwalu Kopernika (największego festiwalu popularnonaukowego w Polsce) pod hasłem „PRZYPADEK”;

▪ kontynuacja ogólnopolskiej akcji społecznej „Lekcje czytania”;

▪ wsparcie instytucjonalne dla działalności Klubów „Tygodnika Powszechnego”;

▪ współfinansowanie licznych przedsięwzięć wydawniczych „Tygodnika”, wśród nich przede wszystkim odrodzonego magazynu literackiego „Książki w Tygodniku” (największego pod względem nakładu pisma o książkach w Polsce) – mimo braku dofinansowania przez MKiDN nadal bezpłatnego – a także wydań specjalnych „TP”: „Polska od nowa” i „Moc czytania”, dodatków „Wielkopolska Niepodległa” i „Europa patrzy za horyzont” oraz cykli CONRAD i COPERNICUS.

WSZYSTKIE TE AKTYWNOŚCI były możliwe dzięki niezawodnym Czytelniczkom i Czytelnikom oraz Przyjaciółkom i Przyjaciołom „Tygodnika Powszechnego”, którym ogromnie dziękujemy za zaufanie, życzliwość i wspaniałomyślność.

OPRÓCZ DOBRYCH MYŚLI i życzliwych komentarzy przekazali Państwo na rzecz naszej działalności 265 541,21 zł (w tym 199 321,21 zł odpisu 1% podatku i 66 220,00 zł darowizn na działalność statutową, wpłaconych bezpośrednio na nasze konto).

TĘ KWOTĘ POTROILIŚMY, zdobywając granty, dotacje i sponsoring, dzięki czemu wartość naszej działalności statutowej w roku 2018 mogła przekroczyć 800 000 zł, za co dziękujemy też wspierającym nasze poszczególne projekty instytucjom: władzom samorządowym Województwa Małopolskiego i Powiatu Poznańskiego, Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Konrada Adenauera, Uniwersytetowi Łódzkiemu i marce SALESManago. Dziękujemy też Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych i Uniwersytetowi Jagiellońskiemu oraz partnerom i sponsorom Festiwalu Kopernika, jak również Krakowskiemu Biuru Festiwalowemu i Miastu Kraków oraz coraz liczniejszemu gronu partnerów i sponsorów Festiwalu Conrada.

OTRZYMALIŚMY PONADTO 2 722,21 zł ze zbiórek na Facebooku oraz 11 851,09 zł za pośrednictwem systemu płatności FaniPay – podłączonej do udostępnianych nieodpłatnie tekstów w serwisie www. TygodnikPowszechny.pl i umożliwiającej użytkownikom serwisu dobrowolne wsparcie finansowe naszej działalności, które posłużyło odrodzeniu „Książek w Tygodniku”.

Serdecznie za tę pomoc dziękujemy, zainteresowanych kierujemy pod adres powszech.net/wspieram

PRAGNIEMY TEŻ złożyć specjalne podziękowanie darczyńcom, którzy przekazali nam darowizny celowe na sfinansowanie wyjazdu reportera „Tygodnika” do Bangladeszu. Dzięki Państwu powstały naoczne relacje opisujące sytuację Rohingów żyjących w obozach dla uchodźców, udało się także uruchomić – we współpracy z fundacją Dobra Fabryka – akcję pomocy humanitarnej skierowanej wprost do rodzin w największej potrzebie. Reportaże i relacje udostępniamy za darmo pod adresem powszech.net/bangladesz

W 2018 ROKU wśród instytucji wspierających naszą działalność znalazła się także amerykańska Fundacja Johna Templetona, która poprzez Templeton Religion Trust przyznała nam grant na ponaddwuipółletni projekt „Wielkie Pytania dla Polski na nowo”. Efekty współpracy i zapowiedzi kolejnych wydarzeń, a także interesujące debaty i teksty, które powstały przy okazji projektu, publikujemy pod adresem www.tygodnikpowszechny.pl/wielkiepytania.

W ROK 2019 WCHODZIMY Z ENERGIĄ, wdzięczni za dotychczasowe wsparcie, gorąco polecając się nadal Państwa wspaniałomyślności.

ZWRACAJĄC SIĘ DO CZYTELNIKÓW I PRZYJACIÓŁ „TP”, którzy doceniają naszą działalność i którym zależy na wolnym słowie oraz niezależnych, suwerennych mediach, na promocji wysokiej kultury i wartościowej literatury, a także na upowszechnianiu nauki stawiającej ważne pytania, prosimy o przekazanie nam 1% podatku. Numer do podania w formularzu PIT:

KRS 0000125605

ALEKSANDER KARDYŚ, Prezes Zarządu
KS. ADAM BONIECKI, Przewodniczący Rady Fundacji

W KOLEJNYCH WYDANIACH „TP” i na stronie powszech.net/jedenprocent objaśnimy pokrótce, jak przekazać 1% podatku naszej Fundacji. Będziemy także wdzięczni za darowizny pieniężne: zarówno bezpośrednie, jak i przez FaniMani i FaniPay oraz przez zbiórki na Facebooku.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]