Reklama

Ratunku, punkty atakują!

Ratunku, punkty atakują!

02.03.2015
Czyta się kilka minut
W szkołach zyskuje popularność horrendalny pomysł: przyznawania punktów za zachowanie.
Fot. CORBIS
P

Psychologowie w dwóch zespołach przedszkolnych ofiarowali dzieciom materiały plastyczne i pozwolili cieszyć się do woli twórczymi możliwościami. W jednej z grup pożegnali się po wszystkim grzecznie i poszli, w drugiej wręczyli dzieciom medale. Po pewnym czasie wrócili do tych samych maluchów, znów z furą kredek i farb. Dzieci z pierwszej grupy z miejsca raźno wzięły się do roboty, te z drugiej zapytały: a będą medale? Kiedy badacze oświadczyli, że tym razem nie będzie, dzieci odmówiły malowania.

Nic bez nagrody

To jeden z bardziej znanych eksperymentów w dziedzinie psychologii motywacji. Pokazuje, jak mają się do siebie motywacja wewnętrzna (robię coś, bo mnie to bawi albo chcę poprawić swoje kompetencje) i motywacja zewnętrzna (robię coś dla nagrody). Otóż silna motywacja zewnętrzna podminowuje motywację wewnętrzną, osłabia ją, a wreszcie unicestwia....

7198

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]