Reklama

Raport o stanie świata

Raport o stanie świata

18.01.2021
Czyta się kilka minut
Trwa „apokalipsa owadów”, które giną od „tysięcy ran” – alarmują autorzy specjalnego wydania czasopisma „PNAS”.
W

Wiele z tych ran zadaje ludzkość, ale z publikacji wyłania się złożony obraz zjawiska. Wymieranie nie obejmuje wszystkich grup taksonomicznych. Z powodu ocieplenia klimatu część gatunków znajduje nowe siedliska. Rośnie liczebność owadów słodkowodnych, dzięki poprawie stanu rzek w zachodniej Europie i USA. Gdzieniegdzie zagrożonym taksonom pomogło wprowadzenie nowych roślin. Jednak globalny problem istnieje: co roku liczebność (i całkowita biomasa) owadów – zwierząt odgrywających kluczowe role w wielu ekosystamach – spada o 1-2 proc. Trudno temu zapobiec, bo trudno wskazać główną przyczynę. Obok zmian klimatycznych wymienia się m.in. zanieczyszczenie środowiska, deforestację, urbanizację, rozwój rolnictwa i zatrucie pestycydami. Konkretnym gatunkom zagrażają także wirusy i pasożyty. ©℗


Czytaj także: Oto dominujący gatunek na naszej planecie. Około 500 milionów ton biomasy. Wagowo jest go o jedną trzecią więcej niż ludzi. Król Antarktyki!

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]