Reklama

Pytanie o śmierć

Pytanie o śmierć

28.11.2004
Czyta się kilka minut
Należę zapewne do najmłodszych czytelników “TP", bo mam zaledwie 18 lat. Bardzo podobała mi się “Kompletna i krótka metafizyka" prof. Leszka Kołakowskiego (“TP" nr 43/04) i ciągle jestem pod wrażeniem tego tekstu. Mam jednak pewną wątpliwość. Jak dom naszego człowieczeństwa może być wsparty na filarze Śmierci, która oznacza koniec Życia? Wszak człowieczeństwo to w istocie życie - nasza codzienność, miłość, prawość, ład. Oczywiście zaliczamy do codzienności Czas jako to, co usprawiedliwia przemijanie i kruchość rzeczy. Ale czy Śmierć można zaliczyć do podstaw naszego życia tak, jak Boga?
T

Trapi mnie to niepomiernie.

WANDA DITTRICH

Miła, acz nieznajoma Wando,

Dziękuję za list i wyjaśniam, jak rzecz rozumiem. Ponieważ śmierć nieuchronnie dotyka nas wszystkich, nie możemy o niej zapomnieć ani jej usunąć z pola naszej interesowności. Człowiek, jak wielki filozof powiadał, jest bytem-ku-śmierci, i ona współ-określa naszą egzystencję. Jest przeto stosowne, by zaliczyć ją do filarów naszego życia, chociaż jest końcem, a nie częścią. Ale pamiętanie o niej jest z pewnością bardzo ważną częścią naszego życia.

Najlepsze pozdrowienia

LESZEK KOŁAKOWSKI (Oxford)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]