Reklama

Ładowanie...

Pytania podstawowe

23.04.2012
Czyta się kilka minut
Przed każdą lekcją rodzą się pytania podstawowe: czy na pewno można powiedzieć coś, czego nie mówi się w szkole na co dzień, czy istnieje jakiś wzorzec albo choćby styl lektury lepszy od innych, czy czytania można nauczyć, czy warto próbować.
Prof. Piotr Śliwiński poprowadził lekcje w kinie Sokolnia w Słupcy, 18 kwietnia. Fot. Katarzyna Górska
P

Pożytek z lekcji winien być albo czysto poznawczy, albo emocjonalny. „Nauczyciel” ma do wyboru: albo dać jakąś wiedzę, do której nie sięgają programy szkolne, a bez wątpienia ważną dla rozumienia świata książek, wytyczyć ścieżkę przez historię czy współczesność, która by prowadziła do literatury jako swoistego duchowego porządku, albo olśnić (w znaczeniu: rozjaśnić, objaśnić) ucznia, pokazując mu, że przez literaturę wiedzie droga ku osobistej wolności. Wiedzieć i uczyć się, być i otwierać się na cudze, młode, niedojrzałe racje. Lekcja czytania jest wyzwaniem nadzwyczaj trudnym, gdyż udać się może tylko pod warunkiem, że moderator zapracuje na zaufanie nie tylko z powodu wiedzy, jaką posiada. W dobie Wikipedii sama wiedza to o wiele za mało.

Są więc te lekcje oparte na zasadzie intensywności i ryzyka. Obie strony szukają odpowiedzi na pytania zagubione w rutynie codzienności (...

1426

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]