Reklama

Pytania podstawowe

Pytania podstawowe

23.04.2012
Czyta się kilka minut
Przed każdą lekcją rodzą się pytania podstawowe: czy na pewno można powiedzieć coś, czego nie mówi się w szkole na co dzień, czy istnieje jakiś wzorzec albo choćby styl lektury lepszy od innych, czy czytania można nauczyć, czy warto próbować.
Prof. Piotr Śliwiński poprowadził lekcje w kinie Sokolnia w Słupcy, 18 kwietnia. Fot. Katarzyna Górska
P

Pożytek z lekcji winien być albo czysto poznawczy, albo emocjonalny. „Nauczyciel” ma do wyboru: albo dać jakąś wiedzę, do której nie sięgają programy szkolne, a bez wątpienia ważną dla rozumienia świata książek, wytyczyć ścieżkę przez historię czy współczesność, która by prowadziła do literatury jako swoistego duchowego porządku, albo olśnić (w znaczeniu: rozjaśnić, objaśnić) ucznia, pokazując mu, że przez literaturę wiedzie droga ku osobistej wolności. Wiedzieć i uczyć się, być i otwierać się na cudze, młode, niedojrzałe racje. Lekcja czytania jest wyzwaniem nadzwyczaj trudnym, gdyż udać się może tylko pod warunkiem, że moderator zapracuje na zaufanie nie tylko z powodu wiedzy, jaką posiada. W dobie Wikipedii sama wiedza to o wiele za mało.

Są więc te lekcje oparte na zasadzie intensywności i ryzyka. Obie strony szukają odpowiedzi na pytania zagubione w rutynie codzienności (...

1426

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]