Reklama

Pustki w Mieście Miłości

Pustki w Mieście Miłości

28.08.2017
Czyta się kilka minut
Najbardziej groteskowa miejscowość Azji Środkowej znajduje się w Turkmenistanie. Szkoda, że zadziwia tylko nielicznych.
Centrum Aszchabadu, 2015 r. RAMIL SITDIKOV / SPUTNIK / EAST NEWS
O

O szóstej rano bladoróżowy świt kładzie się na wzgórzach Kopet-dag, przytulonych do Aszchabadu od południa. Miasto dopiero przeciera oczy. Na ulicach pojawiają się pierwsi przechodnie. Od dworca kolejowego wędruję prostą jak linijka aleją imienia ekscentrycznego byłego prezydenta Saparmurata Nijazowa – Turkmenbaszy.

Władze kraju nie chcą turystów. Ci, którzy się pojawią, muszą wyłożyć krocie za wizę, organizację wycieczki, przejazdy, hotele. Nieliczni, jak ja, próbują prześlizgnąć się na tańszej wizie tranzytowej.

Wszystko mamy największe

Wśród swoich znaczeń nazwa stolicy ma jedno, które uwodzi. Turkmeńskie słowo „ashk” oznacza miłość, końcówka „abad” – zamieszkały. A więc: „miasto miłości”. Zbitka bezdźwięcznych głosek „sz” i „ch” brzmi jak baśniowe zaklęcie, kokietuje.

Z trudem znajduję tani hotel Syyahat. Do wytargowanej ceny...

8578

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]