Reklama

Przylądek demokracji

Przylądek demokracji

w cyklu STRONA ŚWIATA
22.10.2021
Czyta się kilka minut
Demokracja w Afryce najlepiej ma się dziś w krajach niewielkich i położonych na wyspach. Niestety, popadają one właśnie w kłopoty.
Mieszkańcy jednej z wiosek na Wyspach Zielonego Przylądka Fot. KRZYSZTOF WOJDA/REPORTER
W

W Republice Zielonego Przylądka, niepodległej od 1975 r. i liczącej pół miliona mieszkańców dawnej kolonii portugalskiej na Atlantyku, odbyły się właśnie kolejne, wolne wybory, w których kandydat opozycji pokonał w walce o prezydenturę kandydata partii rządzącej. Pokonany, były premier Carlos Veiga (1991-2000), pogodził się z porażką i pogratulował wygranej rywalowi. Zwycięzca, 61-letni José Maria Neves, również były premier (2000-16; żaden inny premier w tej wyspiarskiej republice nie panował tak długo), podziękował za uczciwą walkę i zapewnił, że jako piąty prezydent kraju będzie „łączył, chronił i troszczył się o wszystkich”, zarówno tych, którzy na niego głosowali, jak tych, którzy nie chcieli go na przywódcę.

Przez następnych pięć lat będzie rządził republiką do spółki z premierem Ulissesem Correią e Silvą, wywodzącym się z politycznej konkurencji, która wiosną zwyciężyła...

11323

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]