Przyjaciele Boga

We wspomnienie św. Maksymiliana Kościół czyta fragment Pierwszego Listu św. Jana: „Nie dziwcie się, bracia, jeśli świat was nienawidzi.

20.08.2018

Czyta się kilka minut

My wiemy, że przeszliśmy ze śmierci do życia, bo miłujemy braci, kto zaś nie miłuje, trwa w śmierci. Każdy, kto nienawidzi swego brata, jest zabójcą... Po tym poznaliśmy miłość, że On oddał za nas życie swoje. My także winniśmy oddać życie za braci” (1J 3, 13-16). Wiele razy czytałem ten tekst i wydawało mi się, że jest on po prostu wezwaniem do miłości bliźniego. Dopiero teraz dotarło do mnie, że jest tu sformułowane znacznie więcej: wezwanie do miłości w czasie nienawiści.

Jan od tego zaczyna – od uświadomienia adresatom realiów, w których żyją: w świecie nietrudno zderzyć się z nienawiścią: „nie dziwcie się, jeśli was świat nienawidzi!”. Nie chodzi o bagatelizowanie zła ani o otępiałe oswojenie się z nienawiścią. Chodzi raczej o to, że samo „zdziwienie” nie jest adekwatną reakcją. Westchnienia typu: „jak to w ogóle możliwe!”; „to niesłychane!” – mogą być równie szlachetne, co dyspensujące od obowiązku podjęcia jakichkolwiek działań. Kilka miesięcy temu brałem udział w debacie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej nt. „Czy Holokaust może się powtórzyć?”. Wielu uczestnikom powtarzalność Zagłady zdawała się rzeczą niemożliwą. Niewyobrażalną. Aż po najprostszą konstatację jednego z Ocalałych: „Zdarzyła się. Uczynili ją ludzie. To znaczy, że jest powtarzalna”.

Zdziwienie nie wystarczy. Potrzebna jest miłość. Miłość w świecie nienawiści. Potrzebne jest dobro w świecie zorganizowanego zła. Czcimy męczeństwo św. Maksymiliana, ponieważ było aktem heroicznej miłości w miejscu stworzonym przez nienawiść. Czcimy je, gdyż było radykalnym potwierdzeniem godności i wartości ludzkiego życia w świecie, w którym życie zdawało się nie mieć żadnej wartości.

Skąd biorą się ludzie, do których zło nie ma dostępu? Jak Paweł, który między procesem a egzekucją pisze: „Zostałem wyrwany z paszczy lwa!”. Jak to wyrwany? Za chwilę zostanie ścięty z wyroku Nerona. Ścięty – tak. Ale wolny od nienawiści. Wyrwany z paszczy lwa – nie Nerona, lecz szatana. Skąd się biorą tacy ludzie? Liturgia z dnia św. Maksymiliana niosła odpowiedź w Ewangelii zaczerpniętej również od św. Jana (J 15, 12-16). Przykazanie miłości również w czasach nienawiści („Jeśli was świat nienawidzi, wiedzcie, że Mnie najpierw znienawidził”: J 15, 18) Jezus kieruje do swoich przyjaciół. Mówi do apostołów: „Już was nie nazywam sługami, bo sługa nie wie, co czyni Pan jego; ale nazwałem was przyjaciółmi, ponieważ dałem wam poznać wszystko, co usłyszałem od mego Ojca”.

Kluczem do postawy, o której mówimy, jest poznanie Boga objawionego w Jezusie Chrystusie. Ale poznanie, które dokonuje się na drodze przyjaźni. Nie studiów i dysputy. Przyjaźń owocuje znajomością wynikającą z komunii, bycia razem. Przyjaźń daje nie tylko poznanie, ale i poczucie siły. Nadzieję. Przekonanie, że razem z Przyjacielem mogę zachować człowieczeństwo w prawdziwie nieludzkim świecie.

Miłość w czasie nienawiści jest postawą nie dla herosów czy nonkonformistów. Jest wezwaniem dla grzeszników i malutkich, którzy pozwolili Bogu „nazwać się przyjaciółmi”.©

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kardynał, arcybiskup metropolita łódzki, wcześniej biskup pomocniczy krakowski, autor rubryki „Okruchy Słowa”, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Doktor habilitowany nauk humanistycznych, specjalizuje się w historii Kościoła. W latach 2007-11… więcej

Artykuł pochodzi z numeru Nr 35/2018