Reklama

Przewodnik

Przewodnik

22.08.2004
Czyta się kilka minut
Miejsce Miłosza jest wśród największych poetów polskich, a wiadomo, że Polsce ich nie brakowało. Dla mnie najbliższy jest Mickiewiczowi. Z rozmaitych względów, ale przede wszystkim dlatego, że debiutancki tom “Trzy zimy" - podobnie jak “Ballady i romanse" Mickiewicza - otwiera nową epokę w poezji polskiej. Miłosz przygotował naszą poezję, a więc i naszą myśl na wszystkie istotne zjawiska XX wieku - od katastrofizmu po “pogoń za Rzeczywistością". Jego wiersze, jak i eseje to swoista encyklopedia minionego wieku. Gdyby zaopatrzyć jego zebraną, zasobną twórczość w skorowidze, to okazałoby się, że niczego, co ważne w filozofii, religii, literaturze, nie pominął. Jego geniusz objawił się również w niezwykłej pamięci i umiejętności oddania aury każdego fenomenu - czy to osoby, czy to rzeczy, czy to idei. Zawsze marzyłam o tym, żeby napisać o nim rozprawę pod staroświeckim tytułem: “Czesław Miłosz wśród prądów epoki". Miałoby to oddawać jego niepowtarzalną w Polsce rolę Poety-Przewodnika targanej burzami łodzi. Może wraz z jego śmiercią kończy się era takich Poetów.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]