Przełomu nie będzie

Trochę dziegciu do synodalnej beczki miodu – przede wszystkim dla tych, którzy spodziewają się po synodzie istotnych zmian w nauczaniu Kościoła. Wątpi w nie watykanista „L’Espresso” Sandro Magister, który dla „Tygodnika” komentuje przebieg wydarzeń.

23.10.2018

Czyta się kilka minut

Synod biskupów o młodzieży  9 pażdziernika 2018 r. / Fot. Grzegorz Gałązka/SIPA/SIPA/East News
Synod biskupów o młodzieży 9 pażdziernika 2018 r. / Fot. Grzegorz Gałązka/SIPA/SIPA/East News

Sandro Magister, watykanista „L’Espresso”, jeden z najstarszych i najbardziej doświadczonych dziennikarzy przy watykańskiej „Sala Stampa”: Synod pracuje bez jasno wytyczonego celu, w sposób chaotyczny, nieproduktywny i wręcz nużący. Powinien mieć bardzo jasno wytyczony kierunek. Brakuje mu „reżyserii” – zarówno z góry, tzn. ze strony papieża, jak i od środka – od jego współpracowników, którzy są z nim w stałym kontakcie i realizują jego oczekiwania. Zupełnie inaczej było podczas synodów w latach 2014 i 2015, poświęconych małżeństwu i rodzinie, które przyniosły konkretny rezultat w postaci adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia”. Było to dobrze zaplanowane: kard. Kasper już w lutym 2014 r. otrzymał „zielone światło” dla przeprowadzenia reformy, dzięki której osoby rozwiedzione mogłyby przystępować do Komunii św.

Sandro Magister / Fot. EA

Mam wrażenie, że na tym Synodzie w sprawach, w których oczekiwano wyraźnych zmian, żadnego przełomu nie będzie. Jakie to sprawy? Przede wszystkim akceptacja związków homoseksualnych. Temat bardzo drażliwy i dyskusyjny. Spodziewano się zmian nie tylko w podejściu duszpasterskim, ale też w doktrynie. Mam wrażenie, że tym razem „reżyser” nie pozwala pójść dalej i zdecydował, by zostawić sprawy takimi, jakimi były dotychczas.

Dowodzi tego na przykład ostatnia relacja z prac drugiej grupy językowej, angielskiej (Grupa B), w której składzie jest kard. Cubich z USA, jeden z tych, którzy wiele razy dawali do zrozumienia, że Kościół powinien pójść o krok dalej i zmienić aktualny stan rzeczy. Relacja prac tej grupy podejmuje to zagadnienie, postulując, by osobom homoseksualnym poświęcić cały, oddzielny akapit w dokumencie końcowym (który stanie się apostolską adhortacją), ale napisano wprost, że chodzi o „duszpasterskie towarzyszenie” tym osobom „zgodnie ze wskazówkami Katechizmu Kościoła Katolickiego”. A to znaczy, że pod postulatem zastopowania zmian podpisują się nawet osoby, po których spodziewano się, że zrobią krok do przodu i zmiany te będą promować.

To dla mnie potwierdzeniem, że papież nie zgodził się, by synod był etapem procesu zmian w kwestii, o której mówię. Tak więc nie zmieni się nic. Przez cztery tygodnie 260 biskupów marnowało tu czas.

Wysłuchał Edward Augustyn


SYNOD O MŁODZIEŻY: W specjalnym serwisie „Tygodnika”  rozmowy z ekspertami, analizy i korespondencje z Watykanu >>>

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarz „Tygodnika Powszechnego”, akredytowany przy Sala Stampa Stolicy Apostolskiej. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium  konsorcjum ICoN, zrzeszającego największe włoskie uniwersytety. Autor i… więcej