Ładowanie...
Przed językiem

Tematem rozmowy była „Iwona, księżniczka Burgunda”, pierwszy dramat Witolda Gombrowicza, który otwiera się na bardzo wiele różnych odczytań. Zagadkowe zachowanie tytułowej bohaterki nabiera odmiennych znaczeń w różnych – filozoficznych, antropologicznych i socjologicznych – kontekstach. Najwięcej emocji wzbudziła interpretacja w kluczu psychoanalitycznym i politycznym, zwłaszcza zaś wątek społecznej i kulturowej opresji, której doświadczają kobiety. Czy milczenie Iwony wiązać należy ze statusem kozła, a właściwie kozy ofiarnej? Czy przeciwnie, stanowi ono narzędzie buntu? Młodzież spontanicznie wybrała tę drugą możliwość i uznała, że Iwona, cofając się przed wejściem w język, odrzuca zespół tożsamościowych stereotypów i odmawia przyjęcia kulturowo zdefiniowanej płci.
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD
540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD
Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]