Reklama

Przed językiem

Przed językiem

23.04.2012
Czyta się kilka minut
2 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie odbyła się „Lekcja czytania”, którą poprowadził Jerzy Franczak, pisarz i eseista, wykładowca na Wydziale Polonistyki UJ.
Jerzy Franczak prowadzi Lekcje czytania w Jaworznie fot. Tomasz Wiech
T

Tematem rozmowy była „Iwona, księżniczka Burgunda”, pierwszy dramat Witolda Gombrowicza, który otwiera się na bardzo wiele różnych odczytań. Zagadkowe zachowanie tytułowej bohaterki nabiera odmiennych znaczeń w różnych – filozoficznych, antropologicznych i socjologicznych – kontekstach. Najwięcej emocji wzbudziła interpretacja w kluczu psychoanalitycznym i politycznym, zwłaszcza zaś wątek społecznej i kulturowej opresji, której doświadczają kobiety. Czy milczenie Iwony wiązać należy ze statusem kozła, a właściwie kozy ofiarnej? Czy przeciwnie, stanowi ono narzędzie buntu? Młodzież spontanicznie wybrała tę drugą możliwość i uznała, że Iwona, cofając się przed wejściem w język, odrzuca zespół tożsamościowych stereotypów i odmawia przyjęcia kulturowo zdefiniowanej płci.

834

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]