Reklama

Projekt udostępnienia archiwaliów "TP"

Projekt udostępnienia archiwaliów "TP"

28.09.2010
Czyta się kilka minut
Fundacja Tygodnika Powszechnego, jako depozytariusz dziedzictwa historii "TP", czuje się w obowiązku udostępnić całą zawartość archiwalnych numerów "Tygodnika". Realizujemy projekt digitalizacji i rozpowszechniania tych materiałów na płytach CD ROM, a docelowo także w serwisie internetowym. Projekt zawiera w sobie dodatkowy interesujący segment - skany dokumentów archiwum redakcyjnego oraz cenzury.
A

Artykuły z archiwalnych numerów "Tygodnika Powszechnego" służą wielu osobom, nie tylko dla przyjemności obcowania z doskonałą publicystyką, ale także do pracy naukowej. Wiele osób zwraca się do nas z prośbą o udostępnienie tekstów z Archiwum. Ze względu na stan egzemplarzy gazety, jej nietypowy format oraz nieuniknione zniszczenia przez upływ czasu - udostępnianie tekstów jest coraz trudniejsze. Dlatego zrodził się projekt digitalizacji roczników i archiwaliów "Tygodnika". Docelowym produktem będą nie tylko roczniki archiwalnych numerów na płytach CD, ale i towarzyszące im cyfrowe kopie rękopisów, maszynopisów, szpalt cenzorskich i szczotek kolumn. Przeglądając rocznik w formie plików pdf natrafimy przy wielu artykułach na hiperłącza, które otwierać będą kopie ich odpowiedników w takiej postaci, jaka dla danego tekstu się zachowała, a zachowało się tych dokumentów blisko 26.000 kart!

Osoby i instytucje, które byłyby zainteresowane ufundowaniem kompletu roczników TP dla wybranej przez siebie biblioteki lub instytucji naukowej lub też innym niż finansowe wsparciem Archiwum prosimy o kontakt z Fundacją Tygodnika Powszechnego, ul. Wiślna 12, 31-007 Kraków, e-mail: , tel. +48 12 426 53 10, fax +48 12 426 53 11.

Wszystkich, którzy chcieliby wesprzeć nas finansowo, prosimy o wpłaty na rachunek:

Fundacji Tygodnika Powszechnego

Bank BPH O/Kraków, nr: 44 1060 0076 0000 3200 0079 7059

z adnotacją: "ROCZNIKI TP"

Pragniemy także poinformować, że Fundacja Tygodnika Powszechnego wpisana jest do KRS jako organizacja pożytku publicznego i wszelka pomoc materialna na jej rzecz objęta jest uregulowaniami wynikającymi z ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z dnia 29 maja 2003 r.).

>> ,

Aleksander Kardyś

Wiceprezes Zarządu

Fundacji Tygodnika Powszechnego

Kraków, sierpień 2004 r.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]