Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Projekt digitalizacji archiwaliów "TP"

Projekt digitalizacji archiwaliów "TP"

02.02.2006
Czyta się kilka minut
Fundacja Tygodnika Powszechnego, jako depozytariusz dziedzictwa historii TP, czuje się w obowiązku udostępnić całą zawartość archiwalnych numerów Tygodnika. Realizujemy projekt digitalizacji i rozpowszechniania tych materiałów na płytach CD ROM, a docelowo także w serwisie internetowym. Projekt zawiera w sobie dodatkowy interesujący segment - skany dokumentów archiwum redakcyjnego oraz cenzury.
-

---ramka 338928|prawo|1---Partnerem Fundacji Tygodnika Powszechnego w projekcie digitalizacji roczników archiwalnych TP wraz z archiwum cenzury jest Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Projekt realizowany jest dzięki wsparciu:

Artykuły z archiwalnych numerów "Tygodnika Powszechnego" służą wielu osobom, nie tylko dla przyjemności obcowania z doskonałą publicystyką, ale także do pracy naukowej. Z naszych archiwów korzystają:

 • studenci i doktoranci piszący prace naukowe;
 • biblioteki;
 • historycy;
 • językoznawcy;
 • prasoznawcy i literaturoznawcy;
 • socjolodzy;
 • dziennikarze;
 • badacze historii polskiego kościoła.

Nie tylko oni, ale też inni czytelnicy, zwracają się do nas z prośbą o udostępnienie tekstów z Archiwum. Ze względu na stan egzemplarzy gazety, jej nietypowy format oraz nieuniknione zniszczenia przez upływ czasu - udostępnianie tekstów jest coraz trudniejsze. Dlatego zrodził się projekt digitalizacji roczników i archiwaliów "Tygodnika". Docelowym produktem będą nie tylko roczniki archiwalnych numerów na płytach CD, ale i towarzyszące im cyfrowe kopie rękopisów, maszynopisów, szpalt cenzorskich i szczotek kolumn. Przeglądając rocznik w formie plików pdf natrafimy przy wielu artykułach na hiperłącza, które otwierać będą kopie ich odpowiedników w takiej postaci, jaka dla danego tekstu się zachowała, a zachowało się tych dokumentów blisko 26.000 kart! Skany są już gotowe, trwa obecnie praca nad ich łączeniem z rocznikami zeskanowanymi z mikrofilmów. Takie zestawienie materiałów archiwalnych stworzy pasjonujące pole badawcze dla ludzi nauki, a i innym Czytelnikom pozwoli na znakomitą intelektualną zabawę, popularną jeszcze w czasach PRL, która polega na zgadywaniu, co też z "Tygodnikowych" tekstów cenzura musiała wyciąć, by powstało tak dziwaczne i niegramatyczne zdanie…

Realizacja projektu. Jak korzystać z cyfrowego Archiwum?

W posiadaniu Archiwum Jerzego Turowicza znajdują się zarówno roczniki archiwalne "TP" w komplecie w postaci papierowej, jak i w postaci mikrofilmów (dar Library of Congress USA). Digitalizacja tych zbiorów umożliwi ich udostępnianie, w kopiach elektronicznych poprzez:

 • udostępnienie do korzystania na miejscu - poprzez stanowisko komputerowe z możliwością wydruku kopii;
 • przeprowadzania prezentacji multimedialnych oraz wystaw przy okazji konferencji, odczytów, debat itp.;
 • wydania na zewnątrz w postaci kopii elektronicznych na CD lub DVD, przede wszystkim na potrzeby bibliotek i instytutów naukowych, w których stare roczniki "TP" znajdują się często w stanie silnego zniszczenia;
 • przesyłania zainteresowanym kopii elektronicznych (wycinków) pocztą elektroniczną w postaci załącznika graficznego (pdf);
 • rozbudowę istniejącego obecnie serwisu internetowego "Tygodnika Powszechnego", obejmującego lata 2000-2004 i uzupełnienie go zawartością pisma od jego początków.

Zakres działań zmierzających do realizacji wyżej wytyczonego celu zawiera następujące czynności:

 • skanowanie dokumentów z archiwum cenzury "TP";
 • skanowanie mikrofilmów zawierających roczniki archiwalne "TP";
 • obróbka kopii cyfrowych (poprawa kontrastu, czytelności, kompresja plików do rozmiarów umożliwiających udostępnianie w wyżej opisanych formach);
 • połączenie kopii numerów archiwalnych z odpowiednimi dokumentami z archiwum cenzury;
 • zbudowanie roczników rozbudowanych o dokumenty archiwalne w formie cyfrowej na płytach CD lub DVD.

Pierwsza część projektu - skanowanie oryginalnych dokumentów cenzury "TP" - została już wykonana przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Dysponujemy cyfrowymi kopiami ok. 26.000 dokumentów w formacie umożliwiającym ich dołączenie do cyfrowych roczników "TP".

Druga część jest także zakończona. Dzieki finansowej pomocy SIW ZNAK, mBanku i licznych darczyńców prywatnych oraz znakomitej współpracy z firmą Mikrofilm Service z Raszyna archiwalne roczniki TP są juz w całości zdigitalizowane.

Łączeniem w całość i chronologicznym zestawianiem zeskanowanych materiałów oraz tworzeniem roczników w formacie pdf zajmuje się partner Fundacji Tygodnika Powszechnego w procesie digitalizacji Archiwum - Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Etap ten planujemy zakończyć do 31.03.2005 - na 60. urodziny "TP". Planujemy także, że w jego wyniku powstanie pierwsze wydanie cyfrowej reedycji archiwalnych roczników "TP" w nakładzie 100 egzemplarzy, przeznaczonych głównie dla bibliotek, uczelni lub innych instytucji, które zobowiążą się do nieodpłatnego udostępniania ich wszystkim zainteresowanym. Z roczników będzie można także korzystać na miejscu, w Archiwum Jerzego Turowicza, a droga elektroniczną - zamawiać cyfrowe wycinki lub facsimile numerów archiwalnych.

Chcielibyśmy udostępniać te materiały w ramach nieodpłatnej działalności pożytku publicznego naszej fundacji i przede wszystkim na ten cel przeznaczane będą środki uzyskiwane w roku 2005 od darczyńców, którzy zdecydują się wesprzeć nas finansowo, wskazując jako cel swojej darowizny pomoc dla Archiwum Jerzego Turowicza.

Osoby i instytucje, które byłyby zainteresowane ufundowaniem kompletu roczników TP dla wybranej przez siebie biblioteki lub instytucji naukowej lub też innym niż finansowe wsparciem Archiwum prosimy o kontakt z Fundacją Tygodnika Powszechnego, ul. Wiślna 12, 31-007 Kraków, e-mail: , tel. +48 12 426 53 10

fax +48 12 426 53 11.

Wszystkich, którzy chcieliby wesprzeć nas finansowo, prosimy o wpłaty na rachunek:

Fundacji Tygodnika Powszechnego

Bank BPH O/Kraków, nr: 44 1060 0076 0000 3200 0079 7059

z adnotacją: "ROCZNIKI TP"

Pragniemy także poinformować, że Fundacja Tygodnika Powszechnego wpisana jest do KRS jako organizacja pożytku publicznego i wszelka pomoc materialna na jej rzecz objęta jest uregulowaniami wynikającymi z ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z dnia 29 maja 2003 r.).

>> ,

Aleksander Kardyś

Wiceprezes Zarządu

Fundacji Tygodnika Powszechnego

Kraków, sierpień 2004 r.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]