Premiera filmu „xABo. Ksiądz Boniecki”
Premiera filmu „xABo. Ksiądz Boniecki”
Oli udało się pokazać swojego bohatera w dialogu wewnętrznym, i to, paradoksalnie, za pośrednictwem filmu, a więc narzędzia z zewnątrz – mówi Anita Piotrowska o filmie „xABo. Ksiądz Boniecki”. Krytyczka filmowa „Tygodnika Powszechnego” poprowadziła spotkanie z udziałem ks. Adama Bonieckiego i Aleksandry Potoczek, reżyserki filmu (wyróżnionego Nagrodą im. Macieja Szumowskiego na Krakowskim Festiwalu Filmowym 2020).
Oglądaj film „xABo. Ksiądz Boniecki” na platformie Player.pl →
Jak odbierają życie w pandemii reżyserka dokumentu i jego bohater?
Ks. Adam mówi o czasie na myśli niezaprzątane zwykłą bieganiną i o uświadomieniu sobie, że można sobie doskonale radzić bez rzeczy, którymi się przez lata obrasta (ks. Boniecki w czasie pandemii został w Krakowie, a więc z dala od warszawskiego mieszkania).
Aleksandra Potoczek mówi natomiast o tym, że pierwsze chwile lockdownu były dla niej wytchnieniem i odpoczynkiem, to teraz jest w „departamencie smutku” z powodu braku spotkań z ludźmi, interakcji. Słyszę natomiast głosy, że dla wielu ludzi film „xABo” zyskał inny wymiar, inne znaczenie – właśnie przez to, co się nam teraz przydarza.
Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy. Za pomoc w realizacji i montażu dziękujemy panu Pawłowi Maliszewskiemu.
Dystrybutorem filmu „xABo. Ksiądz Boniecki” jest Gutek Film. Będzie on dostępny m. in. na platformach vod.pl, UPC, Vectra, Multimedia, Orange, PREMIERY CANAL+, Cineman VOD, oraz Player.pl.
Film wyprodukowała Fundacja Tygodnika Powszechnego, ze wsparciem finansowym Klubów Tygodnika Powszechnego - Stowarzyszenia im. J.Turowicza, oraz setek darczyńców, za których szczodrość jesteśmy im wdzięczni.
---
Przypominamy o wyjątkowej „książce do pisania”: „Ks. Adam Boniecki. Ćwiczenia z optymizmu”, z cytatami z księdza Adama i zdjęciami z Jego osobistego archiwum. Książka nie jest dostępna w sprzedaży, natomiast można dostać ją w prezencie, zostając prenumeratorem „Tygodnika Powszechnego”. Szczegóły pod adresem: powszech.net/prezent
Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:
Dodaj komentarz
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]