Reklama

Praczłowiek na Krecie?

Praczłowiek na Krecie?

05.09.2017
Czyta się kilka minut
Zespół m.in. polskich badaczy odkrył na Krecie ślady stóp pozostawione ok. 5,7 mln lat temu przez dwunożne istoty przypominające ludzi.
GERARD GIERLIŃSKI ET AL., POSSIBLE HOMININ..., PROCEEDINGS OF THE GEOLOGISTS’ ASSOCIATION
O

Odkrycie to potencjalnie może wywrócić do góry nogami obecną wizję ewolucji człowieka, zgodnie z którą linie rozwojowe ludzi i szympansów rozdzieliły się ok. 5–7 mln lat temu we wschodniej Afryce. Możliwe jednak, że ślady z Krety to spektakularny przykład działania tzw. ewolucji konwergentnej, która polega na niezależnym powstawaniu podobnych cech u różnych gatunków.

Na ilustracji odciski lewej (a) oraz prawej (b) stopy: fotografie, skany laserowe oraz skany poddane komputerowej analizie i interpretacji. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]