Reklama

Pożegnanie z Afganistanem

Pożegnanie z Afganistanem

23.08.2021
Czyta się kilka minut
W okamgnieniu runął nowy wspaniały świat, jaki Zachód budował, aby wyrwać ten kraj z wojen i zacofania. Diabli wzięli nadzieje, jakie w Zachodzie pokładało wielu Afgańczyków.
Sprzedawcy wyciągają spod gruzów resztki zniszczonego towaru ze swoich sklepów zburzonych przez czołgi i ostrzał rakietowy. Dżalalabad, 28 kwietnia 1992 r. / UDO WEITZ / EAST NEWS
J

Jeszcze w pierwszym tygodniu sierpnia talibowie, którzy od lat panowali po wsiach, mogli tylko pomarzyć, że obejmą władzę w którejś ze stolic 34 prowincji kraju. Szóstego dnia sierpnia, w piątek, muzułmański dzień święty, zajęli pierwszą: Zarandż, miasto przemytników, stolicę prowincji Nimruz, na pograniczu z Iranem i Pakistanem. Nazajutrz wkroczyli do Sziberghanu, stolicy północnej prowincji Dżauzdżan, a następnego dnia ich chorągwie załopotały nad kolejnymi trzema. Amerykański wywiad ostrzegł wtedy, że za miesiąc talibowie mogą stanąć u bram Kabulu, a przed końcem roku nawet go zająć.

Zwycięstwo błyskawiczne

W kolejny piątek, trzynastego, talibowie zdobyli Herat, stolicę afgańskiego zachodu, i Kandahar, stolicę południa. W sobotę poddała się im stolica północy, Mazar-e Szarif, a w niedzielę o poranku stolica wschodu, Dżalalabad. Tego samego dnia, w południe, poddał...

19887

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Kiedy Sowieci opuszczali Polskę i inne kraje bloku komunistycznego, to wiedzieli że wojska, które wyszkolili pójdą w rozsypkę, bo mało kto ich tu kochał, dlatego zabrali swój sprzęt wojskowy ze sobą. Amerykańska okupacja Afganistanu przez większość muzułmanów traktowana jako kolejna krucjata, a która kosztowała setki miliardów uzbroiła tylko talibów. A Amerykanie podkopali wiarygodność całego Zachodu. Już nikt tam nie będzie wierzył w ich dyrdymały, że rzekomo niosą wolność. Tym samym podkopali wiarygodność NATO, bo czy należy wierzyć w ich zapewnienia, że będą nas bronić w razie czego? A może będzie znowu jak w 1939r.? Talibowie, gdy ochłoną, to poczują się tak niezwykle silni, że będą zapewne chcieli zrobić użytek z tak wspaniałego prezentu-uzbrojenia i ruszą na "świętą" wojnę przeciwko chrześcijanom, których obwiniają za zniszczony Afganistan, Irak, Libię, Syrię itd.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]