Reklama

POWSTAŃCY ’44

POWSTAŃCY ’44

22.07.2019
Czyta się kilka minut
Za tydzień w „Tygodniku”: dodatek na 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
R

REPORTAŻ PATRYCJI BUKALSKIEJ O WETERANACH – zwykle już ponad 90-letnich – którzy zmagają się z codziennością: „Dziś, 75 lat później, Halina (wtedy sanitariuszka, ps. »Sławka«) dalej ratuje innych. Dwa razy w tygodniu jedzie do siedziby związku weteranów na ul. Długiej. »Trzeba przejść w wejściu dwa schodki – mówi. – Niech to licho, te schodki! Ale daję radę«. Czego potrzeba dziś powstańcom? Halina mówi, że głównie codziennej opieki i uwagi: »Niektórzy z nas sami już nie są w stanie wyjść z domu. A chcieliby pójść na spacer. Nie być samemu«”.

ROZMOWA Z WACŁAWEM GLUTH-NOWOWIEJSKIM. Żołnierz Zgrupowania AK „Żmija” na Żoliborzu, stracił trzech braci: dwóch Niemcy rozstrzelali wiosną 1944 r., trzeci zginął we wrześniu 1944 r. Niedawno ukazało się wznowienie jego książki o „Robinsonach”: ludziach, którzy po upadku Powstania tak jak on ukrywali się w ruinach. Wacław: „Mama nie zatrzymywała nas. Wcześniej, jak byliśmy w konspiracji, zawsze bardzo się niepokoiła. Wybiegała wieczorami przed dom na ulicę, wypatrując synów. 1 sierpnia wiedziała jednak, że jeśli wzywają mnie i Alka, to musimy iść. I poszliśmy. Po drodze zajrzałem do najbliższego kościoła św. Andrzeja Boboli. A tam był już Alek. Pomodliliśmy się razem, razem wyszliśmy. Cześć, cześć, do zobaczenia po wojnie! Tak powiedział: »Do zobaczenia po wojnie«”.

Dodatek powstał we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego oraz firmą Maspex w ramach projektu Parasol Historii.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]