Reklama

Powinien zostać

Powinien zostać

03.01.2012
Czyta się kilka minut
Szkoda, że profesor Henryk Markiewicz nie zapoznał się z treścią ekspertyz w sprawie krzyża w Sejmie. Jako prawnik jestem pod wrażeniem solidności tych opracowań.

Poniższy artykuł jest polemiką z artykułem prof. Henryka Markiewicza z tego samego wydania "TP" >>

Prof. Henryk Markiewicz w swoim tekście stawia zarzut niewłaściwego użycia w art. 25 konstytucji pojęcia "bezstronności". Jego zdaniem bardziej odpowiednie byłoby pojęcie "neutralności". Sprawa wbrew pozorom nie ma tylko językowego charakteru. Komisja Nadzwyczajna opracowująca tekst konstytucji świadomie użyła pojęcia "bezstronności" jako wyniku pewnego kompromisu. Z terminem "neutralność" wiąże się dwuznaczność występująca w doktrynie konstytucyjnej: czy chodzi o tzw. neutralność zamkniętą, czyli separację między władzą publiczną a związkami wyznaniowymi, czy też mamy na myśli tzw. neutralność otwartą, polegającą na współpracy i współdziałaniu władzy ze związkami religijnymi?

Żeby uniknąć nieporozumień, zgodzono się na...

10183

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]