Reklama

Postna kapusta

Postna kapusta

21.03.2015
Czyta się kilka minut
Fot. Grażyna Makara
D

Dwudziesty piąty marca to data szczególna w kalendarzu spożywcy, bez względu na to, czy praktykuje samotnie, czy zrzeszony w kooperatywie (zwróciliście kiedyś uwagę na stary, niezmieniony szyld Społem z modernistycznie uproszczonymi sylwetkami siłaczy ruszających z posad bryłę świata?). Tego bowiem dnia, roku tysiąctrzechsetnego, w późnych godzinach wieczornych, Dante Alighieri wkroczył do trzeciego kręgu piekieł, gdzie pada zimny deszcz i śnieg, a przesiąknięta ziemia zamieniona w lepkie błoto wypuszcza smrodliwe wyziewy. Tam „jak psy pod deszczem potępieńcy wyją”, szarpani przez obrzydliwego Cerbera o trzech paszczach. Co oni za jedni?

Za życia zgrzeszyli obżarstwem: przemoknięci, wytarzani w bagnie, pozbawieni ciała, ale przez to wcale nie uwolnieni od bezustannej udręki, w otoczeniu, gdzie wszechobecną szarość i zimno przerywają wyłącznie przykre bodźce. Obraz ten...

6023

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]