Reklama

Ładowanie...

Kadry roku: Porządki Franciszka

Kadry roku: Porządki Franciszka

27.12.2021
Czyta się kilka minut
Trzy pielgrzymki papieża były wyrazem determinacji, by wrócić do normalnego życia po rocznej przerwie.
YARA NARDI / REUTERS / FORUM
T

Trzy pielgrzymki papieża (Irak, Węgry–Słowacja, Grecja–Cypr) były wyrazem determinacji, by wrócić do normalnego życia po rocznej przerwie (która zresztą okazała się owocna – dała Franciszkowi duchowe przywództwo nad przerażonym pandemią światem i natchnęła wizją zmian w nowej encyklice). Rok 2021 upłynął pod znakiem porządków – skutecznych (zaostrzenie kar w prawie kanonicznym, restrykcje dla miłośników „starego rytu”) lub grzęznących w prawnych zawiłościach (proces kard. Angela Becciu czy konstytucja reformująca kurię, od dwóch lat „niemal gotowa”). Był to też pierwszy rok bez konsystorza: liczba elektorów spadła do 120, kolejnych 10 przejdzie na emeryturę w 2022 r. Nowe zatem birety kardynalskie na pewno już się szyją.

Na zdjęciu: Mosul, 7 marca 2021 r. ©(P)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz i fotoedytor „Tygodnika Powszechnego”. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium przyznanego przez konsorcjum ICoN zrzeszające kilka...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]