Reklama

Porównania

Porównania

26.08.2019
Czyta się kilka minut
Samo to, że ktoś do jakiejś historycznej bohaterki czy historycznego bohatera porównać się chce, dziwne nie jest.
I

I nie jest dziwne, że jak sam siebie nie porównasz, to zaraz znajdą się tacy, co chętnie cię porównają, żeby ci przyjemność zrobić. Byłoby jednak dobrze, gdyby takie porównania czegoś uczyły, a wygląda na to, że nie uczą. I żeby, skoro czynione są na wyrost, zawstydzały – a nie zawstydzają. Albo może i zawstydzają, tyle że wbrew popularnemu powiedzeniu: wstydem się nie najesz, a iluzjami owszem. Niektórzy ludzie potrzebują iluzji jak chleba.

Weźmy pierwszy z brzegu przykład, którego dostarcza życie. Siedzisz sobie, dajmy na to, przed komputerem, piszesz różne świństwa na temat innych osób i nagle niespodzianka: okazuje się, że tak naprawdę nie świństwa piszesz, tylko jesteś niczym powstaniec warszawski, który szedł naprzeciw czołgom z butelką benzyny. To nieważne, że on rzeczywiście szedł przeciwko czołgom, a ty siedzisz sobie w swoim mieszkaniu i bezpiecznie możesz te...

4140

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]