Pomóż Masoomie i Alisherowi zadomowić się w Polsce

Wpłać dowolną kwotę na projekt Fundacji Tygodnika Powszechnego mający na celu aktywizację zawodową w naszym kraju afgańskich współpracowników „Tygodnika Powszechnego”, którym udało się wydostać z opanowanego przez talibów Kabulu.

09.09.2021

Czyta się kilka minut

Alisher Shahir i Masooma Sultani z synkiem Kianushem, Kraków 31 sierpnia 2021 r. / Fot. Jacek Taran
Alisher Shahir i Masooma Sultani z synkiem Kianushem, Kraków 31 sierpnia 2021 r. / Fot. Jacek Taran

Współfinansuj honoraria za teksty, tłumaczenia i multimedia tworzone  m.in. przez Alishera Shahira i Masoomę Sultani, które będą ukazywać się w ramach dostępnego bezpłatnie serwisu specjalnego powszech.net/afganistan, poświęconego Afganistanowi i Afgańczykom.

Dołącz do zbiórki na Facebooku lub zrób przelew na konto (numer konta pod tekstem) >>>

Nasi współpracownicy są już w Krakowie. „Dwie noce spędziliśmy przy kabulskim lotnisku wśród wystrzałów. Na rękach mieliśmy pięciomiesięcznego syna. Po tym, co przeżyliśmy, musieliśmy wyjechać za wszelką cenę” – mówią Masooma i Alisher w rozmowie z Pawłem Pieniążkiem w nowym wydaniu „Tygodnika Powszechnego”.

„Tygodnik Powszechny" roztacza nad Alisherem, Masoomą i ich synkiem opiekę oraz pomaga im zadomowić się na uchodźctwie. Inicjatywa, do której wsparcia zapraszamy, polega na stworzeniu im możliwości kontynuacji ich pracy dziennikarskiej i analitycznej, jak również działalności społecznej – teraz zapewne nastawionej w głównej mierze na integrację rozproszonego po świecie środowiska afgańskich uchodźców: wymianę doświadczeń, wzajemne wspieranie się i utrzymywanie kontaktu. 

W darmowym serwisie „Tygodnika Powszechnego” znajdą się także analizy Wojciecha Jagielskiego, reportaże Pawła Pieniążka i inne materiały pozwalające z jednej strony uważnie przyglądać się Afganistanowi pod rządami talibów a z drugiej – losom Afgańczyków, którzy uciekli do Polski.

Wydawcą serwisu specjalnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego, a jego prowadzenie możliwe będzie dzięki Państwa wsparciu. Czytelniczki i Czytelnicy “Tygodnika Powszechnego” niejednokrotnie udowodnili swoje zaangażowanie w niezależne media. Sfinansowali Państwo m. in. wyjazd reportera Marka Rabija do obozu dla uchodźców, w których zamieszkali Rohingowie uciekając przez birmańską armią. Efektem tamtej zbiórki był m. in. specjalny, bezpłatny serwis poświęcony sytuacji Rohingów w Bangladeszu (powszech.net/bangladesz) oraz książka “Najważniejszy wrzesień świata”, za którą nasz reporter został nagrodzony . Książka znalazła się także w ścisłym finale nagrody Grand Press w kategorii Książka Reporterska Roku. 

ALISHER SHAHIR urodził się w 1993 r. w prowincji Ghazni. Ukończył dziennikarstwo i komunikację na Uniwersytecie Kabulskim. Pisał dla mediów ogólnokrajowych, zajmując się tematami politycznymi, społecznymi i śledczymi. W ostatnim czasie pracował w dzienniku „Subhe Kabul”. W 2020 r. został uznany przez Afgańskie Centrum Dziennikarzy za jednego z pięciu najlepszych dziennikarzy w kraju. Był także współpracownikiem „Tygodnika Powszechnego”: w minionych latach towarzyszył autorom „TP”, Pawłowi Pieniążkowi i Agnieszce Pikulickiej-Wilczewskiej, podczas ich podróży po Afganistanie, był też współautorem tekstów Pawła Pieniążka. 

MASOOMA SULTANI urodziła się w 1996 r. w prowincji Wardak. Ukończyła dziennikarstwo na Uniwersytecie w Kabulu. Pracowała w mediach ogólnokrajowych, jak również w organizacjach działających na rzecz praw afgańskich dziennikarzy, a szczególnie dziennikarek, jak Afghan Journalists Safety Committee (Afgański Komitet ds. Bezpieczeństwa Dziennikarzy). Była także aktywistką na rzecz praw kobiet. W latach 2019-2021 zajmowała się monitoringiem mediów dla amerykańskiej Hoplite Group. 

KIANUSH SHAHIR, syn Alishera i Masoomy, urodził się 21 marca 2021 r.

Wpłat można także dokonywać bezpośrednio na konto Fundacji Tygodnika Powszechnego, w tytule przelewu wpisując „Afganistan”:

Fundacja Tygodnika Powszechnego, ul. Dworska 1C/ LU 3-4, 30-314 Kraków

Santander Bank Polska S.A. nr: 
31 1910 1048 2006 1845 1121 0001

przelew w USD: 
PL17109000880000000141402432

przelew w EUR: 
PL80109000880000000141402365

SWIFT: WBKPPLPP

Dziękujemy!

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]