Reklama

Pomnik

Pomnik

22.08.2004
Czyta się kilka minut
"Ocalenie" było pierwszą książką, którą Andrzej kupił po wojnie w 1945 roku. Wiernie mu towarzyszyła przez wszystkie te lata i doczekała dedykacji autora już w Krakowie, kiedy Czesław Miłosz osiedlił się tam na stałe.
N

Nigdy nie zapomnimy naszej pierwszej z Miłoszem rozmowy telefonicznej we wrześniu 1980 roku. Dostaliśmy wówczas polecenie od naszych solidarnościowych przyjaciół z Gdańska: Komitet Budowy Pomnika Poległych Stoczniowców zdecydował, że na pomniku umieści wiersz Miłosza “Który skrzywdziłeś", a my mieliśmy telefonicznie uzyskać Jego zgodę. Tak szybko, jak to było możliwe w tamtym czasie, połączyliśmy się z San Francisco - po naszym wyjaśnieniu Miłosz zgodził się bez żadnych zastrzeżeń. Ujęło nas bardzo, że wielki poeta nie sprzeciwia się pozbawieniu tak pięknego wiersza jednej zwrotki - jak domagali się twórcy pomnika - a przeciwnie, okazuje radość, że “prosty człowiek" właśnie Jego wiersz chce umieścić na tym pierwszym pomniku ofiar masakry z grudnia 1970 roku.

Jest coś głęboko zastanawiającego w tym, że wiersz, napisany przez Miłosza w Waszyngtonie w 1950 roku, oddaje uczucia i świadomość buntu robotników w trzydzieści lat później. Czyż nie tak właśnie rozumiemy w Polsce rolę Poety?

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]