Reklama

Polskie Kościoły dla uchodźców

Polskie Kościoły dla uchodźców

04.07.2016
Czyta się kilka minut
„Nawet gdyby 60-80 proc. społeczeństwa było przeciwne uchodźcom, Kościół nie może powiedzieć jak politycy:
L

Ludzie tego nie chcą, więc tego nie zrobimy«”, powiedział przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki podczas prezentacji przesłania polskich Kościołów ws. uchodźców. W dokumencie sygnowanym przez przedstawicieli Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej czytamy m.in., że niesienie pomocy ludziom uciekającym przed wojnami to obowiązek wynikający „z Objawienia Bożego i Tradycji Kościołów”.

Kościół katolicki w Polsce od początku obecnego kryzysu migracyjnego deklarował wsparcie dla uchodźców – choć wielu oskarżało go o niewystarczające zaangażowanie. Bp Krzysztof Zadarko, delegat Episkopatu ds. Imigrantów, mówił o „Chrystusie, który w tych dniach ma twarz uchodźcy”. Biskupi i księża podczas spotkań modlitewnych zbierali pieniądze dla potrzebujących. Zaś na początku czerwca, przy współpracy Caritas Polska, Kościół ogłosił uruchomienie polskiego korytarza humanitarnego dla uchodźców. „Wspólnota Kościoła musi pomagać tym, którzy uciekają przed śmiercią, prześladowaniem i groźbą utraty życia – nasze stanowisko jest tu niezmienne”, mówił wówczas bp Krzysztof Zadarko.

W dokumencie, który podpisali przedstawiciele Kościołów w Polsce, czytamy także: „Nasz kraj wiele razy stawał się schronieniem dla tych, którzy musieli uciekać przed prześladowaniami. W czasach Jagiellonów nasze ziemie zasłynęły z gościnności. Po upadku niepodległości także Polacy mogli jej doświadczyć w innych krajach. W latach 80. ubiegłego stulecia pomocy udzieliły nam kraje Europy Zachodniej. Dekadę później polskiej gościnności mogli doświadczyć Białorusini, Ukraińcy i Czeczeni. Jej podtrzymywanie i wychowywanie do niej powinno być wyrazem chrześcijańskiej wrażliwości i narodowej tradycji”.

Podejmowane przez Kościół w Polsce działania na rzecz uchodźców są odpowiedzią na apele Franciszka o większe zaangażowanie się lokalnych Kościołów na rzecz spraw społecznych. To dobry sygnał przed zbliżającą się wizytą papieża w Polsce. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]