Reklama

Polska palestra

Polska palestra

22.12.2010
Czyta się kilka minut
Wielką wartością Adwokatury jest jej tradycja i historia. Mało jest w Polsce instytucji, które poszczycić się mogą źródłem umocowania w dekrecie Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego.
Z

Znamienne jest i wartościowe, że instytucjonalne korzenie Adwokatury wynikają z dekretu sprzed ponad 90 lat, tj. z 24 grudnia 1918 r. Nieoceniona jest rola adwokatów w ochronie praw i wolności człowieka w okresie władzy komunistycznej, bezinteresowne i wymagające odwagi cywilnej wspieranie osób represjonowanych przez ówczesne władze, wreszcie aktywne włączenie się w budowanie III Rzeczypospolitej.

Pragnę podziękować władzom samorządu adwokackiego oraz wszystkim adwokatom, którzy w tym roku podjęli się udzielenia bezpłatnej pomocy prawnej osobom potrzebującym i swoją pracą przyczynili się do rozwiązania istotnych problemów życiowych.

Choćby w trakcie ostatniego IV Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich pomogli 13 tysiącom osób. To wynik budzący podziw i szacunek.

Pragnę podziękować także za wspólne akcje, które udało nam się - także z udziałem przedstawicieli pozostałych samorządów prawniczych - zorganizować: m.in. bezpłatną pomoc prawną dla rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej oraz nieodpłatną pomoc dla poszkodowanych przez tegoroczną powódź.

Adwokatura z każdym rokiem stanowi grupę coraz liczniejszą. Dzięki temu poprawia się dostęp do pomocy prawnej i skutecznie może być realizowane konstytucyjne prawo do obrony.

Zawód adwokata polega na pomaganiu innym ludziom. Adwokaci to ludzie, którzy innym nigdy nie odmawiają swojej pomocy.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]