Reklama

Polityka zaciśniętych zębów

Polityka zaciśniętych zębów

19.03.2018
Czyta się kilka minut
Zbliża się moment weryfikacji strategii przyjętej przez opozycję po 2015 r. Jesienią dowiemy się czegoś o zmianie preferencji politycznych ze źródła innego niż sondaże.
Grzegorz Schetyna na Radzie Krajowej PO, Warszawa, 24 lutego 2018 r. MICHAŁ DYJUK / FORUM
S

Stawka wyborów samorządowych jest bardziej złożona niż widziane z perspektywy ogólnopolskiej wyniki sejmikowe i prezydenckie w największych miastach. Tym razem skutki rywalizacji między PiS a opozycją i wewnątrz opozycji będą bardzo istotne politycznie i poznawczo. Przede wszystkim ze względu na długi okres, w którym byliśmy pozbawieni danych o zachowaniach wyborczych Polaków. Wyniki jesiennego głosowania mogą wpłynąć na korektę strategii głównych sił przed wyborami parlamentarnymi, stworzyć przestrzeń dla pojawienia się nowych podmiotów i skonfigurować na nowo osie podziałów. Czy opozycja jest przygotowana na to wyzwanie?

Schetyna umie czekać

Jedna z najważniejszych diagnoz obecnej sytuacji została sformułowana przez Roberta Krasowskiego w książce „Czas Kaczyńskiego”, dotyczącej Polski w latach 2005-10. Cytat z niej jest ważny szczególnie w kontekście uprawiania...

15060

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Dużo mądrych uwag i analiz. Ale uprzejmie proszę odpowiedzieć mi na nastepujace pytanie: na kogo głosować ma umiarkowany konserwatysta, kiedyś głosujący na PO, ale po obcięciu jej prawego skrzydła (Gowin, Królikowski i wielu innych), juz nie czujący wspólnoty z tą umiarkowaną kiedyś partią? Gdzie jest w Polsce chadecja??????? Ja nie będę głosował na p. Gowina, choć cenię sobie niektóre jego poglądy, ale alians z populistami jest dla mnie nie do przełknięcia. Wiem, że takich jak ja jest niewielu. Może 3-4 procent. Ale te 3 procent może zadecydować.

proponuję przestać czytać bałamutne etykietki typu "lewica" czy "prawica" i się nimi przejmować, spróbować oceniać według własnych kryteriów np. uczciwości, przyzwoitości, mądrości

spróbować oceniać według własnych kryteriów np. uczciwości, przyzwoitości, mądrości to mądre podejście w wyborach samorządowych łatwe do przeprowadzenia, znamy bowiem kandydatów. w wyborach do sejmu zastanówmy się czy chcemy model z pierwszym sekretarzem, nomenklaturą partyjną itp./patrz PRL/ , zmuszający nas do uznawania za dogmat jedynie słusznej lini tow.pierwszego sekretarza czy też może nie zawsze idealny ale dający poczucie realności wpływu na to kto , po co i dlaczego -model demokratyczny.już Bóg dał człowiekowi wolność wyboru i tego się trzymajmy

Tu się opozycji do pierdla nie wsadza. Tu się na opozycję chucha i dmucha. Jeśli jesteś w opozycji to nic ci nie grozi nawet gdy jesteś złodziejem albo gwałcicielem. W sądzie zawsze możesz użyć argumentu, ze sądy są upolitycznione i że chcą ciebie skazać za to, że nie lubisz PiSu. W takim właśnie śmiesznym kraju żyjemy.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]