Polityka jako estetyka

Nawet lubi. Niektóre. W Pułtusku lubi, na Żoliborzu już raczej nie, ale Polska jest Pułtuskiem, nie Żoliborzem.

13.05.2019

Czyta się kilka minut

Nie wiadomo, co młody Prezes miał z muzyki, czy tak jak z polskiego pałę, ale chyba od tego czasu gust mu się mocno wyrobił, teraz gustuje w sztuce dającej władzę.

Przeczytał Schillera „Listy o estetycznym wychowaniu człowieka”, przebrnął przez Rancière’a, klatka po klatce obejrzał Godardowskie „Historie kina”, i już wie, że tylko patriotyczna postawa, patriotyczne wychowanie, patriotyczna muzyka. Wzniosły spektakl na miarę biesiadną, sztuka symboliczna pikniku. Niech się wstydzi ten, kto widzi. Kto jak kto, ale depozytariusz woli suwerena wstydzić za suwerena się nie zamierza, brzydzi się klasizmem. Jacek Kurski przetarł szlak, lud może ciemny, ale głuchy nie jest, i wie, co lubi.

Prezes muzykalny, ludowi przyklaśnie, śmiało sięga po głosy w Polsce-Pułtusku, podniesioną ręką udanie ­remiksował ­Cyrankiewicza w tonacjach kościelnych, a następnie zaprosił na koncert Bayer Full. I słusznie, kampania europejska fortissimo, i trzeba wysłać do Brukseli jasny sygnał: nie oddamy władzy nad naszą muzyką w ręce obcych organów, organów Unii Europejskiej, nie chcemy Beethovena, skoro mamy Bayer Full. Elity są wyobcowane i zakompleksione, udają, że słuchają późnych kwartetów, nakręcając spiralę pogardy. Prezes wyrywa się z zaklętego kręgu cyrkulacji stereotypów krytykujących stereotypy!

Nie da się przecenić znaczenia bardzo mocnej wypowiedzi Prezesa na tematy estetyczne: Prezes się zwierzył tłumom, że zna piosenki, może nie wszystkie, ale wiele zna, i wcale się nie wstydzi. Kto się wstydzi, ten ma kompleksy, w przeciwieństwie do fanów Bayer Full na patriotycznym pikniku. Porzućmy wstyd, skorośmy sercem Europy, a Pułtusk sercem Polski.

Zaprawdę, słusznie i serdecznie powiedział Prezes w Pułtusku: „Wartości duchowe są niezmiernie ważne”. Proponuję zatem krótki quiz: którą z piosenek Bayer Full Prezes zna najlepiej i najmniej się tego wstydzi?

Oto tytuły: „Majteczki w kropeczki”, „Moja mała blondyneczko”, „Bo ja mam teścia”, „Pod bluzeczką dwa jabłuszka”, „Czerwone i bure”, „Skandal w rodzinie”, „Szuru buru”, „Idź na dno”, „Babie nie dogodzisz”, „Polak i Chińczyk to jedna rodzina”.

Odpowiedzi proszę przesyłać do Danuty Holeckiej, która zapyta o to Prezesa na wizji podczas kolejnego mocnego wywiadu. Następnie pani Danuta puści Prezesowi wybrany hit, Prezes zatańczy, a słupki poparcia skoczą. ©

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Reżyser teatralny, dramaturg, felietonista „Tygodnika Powszechnego”. Dyrektor Narodowego Teatru Starego w Krakowie. Laureat kilkunastu nagród za twórczość teatralną.

Artykuł pochodzi z numeru Nr 20/2019