Reklama

Polak, Turek – dwa bratanki

Polak, Turek – dwa bratanki

23.06.2014
Czyta się kilka minut
O bliskich kontaktach polsko-tureckich zdążyliśmy już zapomnieć. Trzeba czasu, by tę pamięć przywrócić. I pójść dalej.
Tomasz Kulka, „Walka uliczna” – instalacja złożona ze 120 figurek ceramicznych, przedstawiająca walki kiboli Fot. Ekin Kano / IAM
P

Prace nad programem jubileuszu 600-lecia kontaktów dyplomatycznych między Polską a Turcją rozpoczęto, jak to dziś w zwyczaju, od sondażu. Poznawszy jego wyniki, miłośnicy historii lali zapewne łzy. No bo kto to w Turcji pamięta: Władysława Jagiełłę wysyłającego do Turcji w 1414 r. polskich dyplomatów? Wiktorię wiedeńską? Osmańskiego dworzanina w kaszmirach i safianach przy każdej uroczystości zawiadamiającego sułtana, że poseł Lechistanu, państwa uznawanego przez Turcję przez cały wiek XIX, nie może się stawić, bo jego kraj okupowany jest przez trzech zaborców? Tajemniczą śmierć Mickiewicza nad Bosforem? Józefa Jagmina i 65 innych Polaków, którzy jako Legion Polski walczą u boku Turcji w 1877 r. przeciwko Rosjanom? Pomoc rządu tureckiego w ewakuacji rezerw Banku Polskiego podczas II wojny światowej?
Bezwzględność statystyki
Dla statystycznego Turka...

12347

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]