Reklama

Pokonany paraliż

Pokonany paraliż

05.11.2018
Czyta się kilka minut
Trójka pacjentów po urazie rdzenia kręgowego dzięki naukowcom z Politechniki Federalnej w Lozannie znów była w stanie chodzić o własnych siłach.
I

Informacje o spektakularnych efektach ich pracy opublikowało pod koniec października czasopismo „Nature”.

Metoda Grégoire’a Courtine’a i jego zespołu zakłada wszczepienie elektrostymulatora, złożonego z płytki usianej elektrodami, które pokrywają rdzeń w jego lędźwiowej części, oraz generatora impulsów. Aby skojarzyć impulsy z wykonywanym ruchem, pacjenci byli podłączeni do urządzeń rejestrujących szczątkową aktywność ruchową, pozostałą po uszkodzeniu rdzenia. Gdy pacjent próbuje przykładowo zgiąć nogę w kolanie, ta szczątkowa aktywność jest rejestrowana, a następnie uruchamiany jest generator, który wysyła serie impulsów do specyficznych miejsc w rdzeniu i wywołuje skurcz odpowiedniej grupy mięśni zginaczy.

Mechanizm działa jedynie wspomagająco, ułatwia komunikację pomiędzy mózgiem a rdzeniem kręgowym. Sam wygenerowany impuls, bez zamiaru, nie wywołał ruchu. Dlatego według autorów publikacji szczególnie istotna jest też rehabilitacja. Po miesiącach treningów poprawa widoczna była również przy wyłączonym stymulatorze, co dowodzi niezwykłej zdolności tkanki nerwowej do regeneracji. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]