Reklama

Pokolenie dwóch dołków

Pokolenie dwóch dołków

26.07.2021
Czyta się kilka minut
Tak zwani milenialsi nie są bardziej leniwi od poprzedników czy gorzej przygotowani do pracy. Owszem, głośniej artykułują potrzeby, ale to efekt ich specyficznej historii.
Targi pracy i praktyk w łódzkiej hali Expo, 3 kwietnia 2019 r. PIOTR KAMIONKA / REPORTER
E

Emblematyczny spór pokoleniowy naszych czasów stawia naprzeciw siebie ludzi urodzonych w trakcie powojennego wyżu demograficznego i pokolenie urodzone w końcówce poprzedniego tysiąclecia. Boomer stał się synonimem podstarzałego wujaszka dobra rada. Milenials w społecznej percepcji to przydomek hipstera po politologii, w rozciągniętej koszulce i z wypielęgnowaną brodą, który nie szanuje świętości i zamiast pracować, zbiera pieniądze poprzez zbiórki w internecie.

„Moje pokolenie potrafiło zaczynać od zera i nie czekać na to, co odziedziczy po zasobnych rodzicach. W Pańskim jest już z tym dużo gorzej. Aspiracje nie idą w parze z pracowitością i skromnością” – pisał dziennikarz TVN24 Konrad Piasecki do Jana Śpiewaka podczas jednego z głośnych sporów na Twitterze. „Takiemu młodemu człowiekowi, który nie jest nauczony pracy, zaradności, odpowiedzialności i do 35. roku życia mieszka...

10530

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Ja mam lat 70, więc patrzę na to, co opisano w artykule, z innej perspektywy. Ale mam bliskiego "milenialsa", lat 35 - mieszka z rodzicami, jest samotny (być może też z tego powodu) i sfrustrowany życiem w tym kraju. _ Bardzo współczuję jemu, no i wszystkim z tego pokolenia. I nie tylko z tego. _ Wbrew "powszechnej opinii", mnie w PRL żyło się bardzo dobrze, a z pewnością bardzo spokojnie i bezpiecznie. _ Stalina nie pamiętam, Gomółkę trochę, naprawdę pamiętam Gierka. Miałam 20 lat, kiedy został I sekretarzem i pamiętam jego "Pomożecie?" ;) Ale poza tym, miałam dobrą pracę, niezłe wynagrodzenie, a KSIĄŻKI były bardzo tanie - to było dla mnie bardzo ważne. _ Mama zarabiała więcej, właśnie jakoś na początku "epoki Gierka", zaczęłyśmy co roku spędzać urlop w Zakopanem - zakochałam się w Tatrach i naprawdę nic więcej nie brakowało mi do szczęścia. ;) _ Masa książek, znakomite nasze wydawnictwa, literatura przedwojenna, współczesna, zagraniczna - do wyboru, do koloru, co kto lubił. Ciotki jeździły z rodzinami na wycieczki zagraniczne, bez problemu - były nieco zamożniejsze. Ale my naprawdę wolałyśmy Zakopane i inne pobliskie miejscowości. ;) _ W porównaniu z Polską po 1990 - wtedy nawet nie myślałam o możliwości utraty pracy, zmieniłam pracę raz - bo JA chciałam. Nie myślałam o emeryturze - była odległa, ale całkowicie pewna. _ Po 1990 moja mama poszła wcześniej na emeryturę, bo mogła, potem ja także - wcale nie chciałam, ale groziła mi utrata pracy, bo się komuś nie podobało, że za dobrze znam pracę i firmę. Wolałam odejść, kiedy miałam do tego prawo (55 lat), niż później zostać bez pracy i bez pieniędzy. _ Dla mnie "wolność" po 1990 nie ma nic wspólnego z tym, o co walczyła Pierwsza Solidarność, do której należałam i ja i cała moja rodzina. _ Mamy "wolność" - od pracy, od zdrowia, od dobrej edukacji, od tanich książek, a teraz i od samej wolności także... ... Super nam się udało, no nic tylko siąść i płakać.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]