Reklama

Wydanie specjalne TP "Smak wolności"

Pokój, nie azyl

Pokój, nie azyl

02.10.2015
Czyta się kilka minut
Godność, wolność i prawa człowieka to esencja kultury chrześcijańskiej. Te pojęcia są częścią europejskiego sumienia.
N

Na Bliskim Wschodzie wartości te są w pełni respektowane tylko w Libanie, gdzie występuje rozdział religii od państwa. By były uznawane w innych krajach arabskich, by nauczono się tam szanować wolność, kraje te musiałyby porzucić swój system polityczny i odejść od teokracji.
Wolność jest bowiem zakorzeniona w woli i rozumie. Może przyjmować różne formy, ale by była autentyczna, musi być ograniczona przez prawdę i dobro, musi polegać na poszanowaniu zasady odpowiedzialności osobistej za dokonane czyny. Ochronie powinno podlegać społeczeństwo obywatelskie, by mogło funkcjonować wedle reguł ustalonych przez prawo. Strzec również należy praw człowieka oraz pokoju i możliwości dobrego współistnienia.
Współcześnie jednak o to trudno. Z Syrii i Iraku ludzie uciekają przed wojną. Możliwość tej ucieczki, prawo do uzyskania azylu i pomocy, prawo do osiedlenia się w krajach wolnych od konfliktów zbrojnych to także oblicza wolności. Niestety mogą być wykorzystywane do celów kryminalnych czy terrorystycznych.
Jak społeczność międzynarodowa może pomóc krajom arabskim? Działać na rzecz zakończenia wojen na ich terenach i zaprowadzenia tam trwałego pokoju, by migranci mogli wrócić do miejsca swojego pochodzenia, by mogli tam spokojnie żyć i pracować, ale także by zabezpieczyć dziedzictwo historyczne i kulturowe na tych terytoriach. ©

Kard. dr BÉCHARA BOUTROS RAÏ OMM jest maronickim patriarchą Antiochii.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Od 25 maja 2019 r., godz. 0:00, do zakończenia głosowania do Parlamentu Europejskiego trwa CISZA WYBORCZA. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Dowiedz się więcej >> 

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]