Reklama

Poetka Alfa. Zmarła Wanda Chotomska

Poetka Alfa. Zmarła Wanda Chotomska

04.08.2017
Czyta się kilka minut
Nudzili ją nudziarze. Na uroczystych kolacjach obierała lokalnych dygnitarzy z dętej powagi niczym cebule. Chłopy jak dęby rumieniły się jak dziewice i mięły rąbek krawata, słuchając Wandzinych żartów.
Wanda Chotomska podpisuje książki w Lublinie, 11.02.2000 r. / FOT. WOJTEK JARGIŁO
P

Po długiej chorobie” – przeczytamy w nekrologu. A w głowie dopowiemy sobie to słowo na „R”, którego tak bardzo się boimy, że nam przez gardło nie przechodzi. Gdyby nie „R”, żyłaby sto lat i dłużej, bo miała baterię niespożytą. I – niczym w wiadomej reklamie – kiedy wszystkie króliczki dawno oklapły, Wanda dalej wiosłowała. Wydawała nam się wieczna, nie do zdarcia...

Kiedy Basia Gawryluk, autorka ostatniej książki o poetce, dowiedziała się, że piszę to pośmiertne wspomnienie, powiedziała: „Pisz dużo, Wanda z pewnością znajdzie sposób, żeby to przeczytać”.

O, tak. Lubię myśleć o tej śmierci jak o przeprowadzce – z Tamki pod inny adres, gdzie już nie boli, jest dużo czystych zeszytów, cienkopis i boskie szmateksy.

Kochała dzieci

Naprawdę kochała dzieci? Hmmm... nie dałabym głowy. Na pewno...

13230

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]