Po królewsku, z miodem i śliwowicą

Szukacie przepisu na idealną wycieczkę? Zapraszamy na ucztę smaków według tradycyjnej kuchni galicyjskiej, doprawioną lokalnym miodem i popitą okowitą. Po daniu głównym kawa po wiedeńsku i deser od królowej Marysieńki. A wszystko przy blasku świec.

19.10.2014

Czyta się kilka minut

SMAKI WIEJSKIE I MIEJSKIE

Naszą podróż rozpoczniemy wizytą w Sądeckim Parku Etnograficznym, pokazującym życie w ubogich galicyjskich wioskach. Odwiedzimy Miasteczko Galicyjskie, które przeniesie nas do XIX-wiecznego zaboru austro-węgierskiego. Podczas obiadu będzie okazja do skosztowania placków pasterskich z okrasą i regionalnej kuchni serwowanej w Gościńcu Galicyjskim. Podniebienia ucieszymy też deserami lodowymi i kawą – oczywiście po wiedeńsku – w Kawiarni Cesarzowej Sissi.

DWIE WŁADCZYNIE W STARYM SĄCZU

Drugie miasto na naszej trasie to klimatyczny Stary Sącz, nad którym unosi się duch dwóch polskich monarchiń: św. Kingi, która założyła tu klasztor klarysek, i Marysieńki, ukochanej króla Jana III Sobieskiego. Specjałów klasztornej kuchni nie będzie nam dane popróbować, za to przynajmniej jedno ciastko w kultowej kawiarni „Marysieńka” na pełnym kocich łbów Rynku – obowiązkowo!

ŁĄCKA – NIE TYLKO ŚLIWOWICA

Amatorów mocniejszych trunków ucieszy pewnie wizyta w Manufakturze Maurera w Łącku, gdzie czeka nas degustacja soków i destylatów – m.in. słynnej łąckiej śliwowicy, gruszkowicy, win owocowych i jabcoka – czyli sądeckiego cydru. Kosztując opartych na tradycji alkoholi z lokalnych owoców będzie można posłuchać o walce, którą stoczył właściciel wytwórni z systemem, który nie chce legalizować lokalnych alkoholi.

KRAINA MIODEM PŁYNĄCA

W Stróżach odwiedzimy gospodarstwo pasieczne „Sądecki Bartnik” i skansen pszczelarstwa. Będzie to okazja do – okraszonej opowieściami o obyczajach tych owadów – degustacji miodów i innych produktów pszczelich. W ruch pójdą też ręce – a to za sprawą warsztatów, podczas których stworzymy świece z pszczelego wosku i upieczemy pierniki miodowe.


Orientacyjny koszt dwudniowej wycieczki to 600 zł. Na życzenie klienta istnieje możliwość zorganizowania noclegu lub posiłku w gospodarstwie agroturystycznym – a także warsztatów kulinarnych lub obiadu z degustacją w Krakowie.


Więcej informacji o największych atrakcjach (nie tylko kulinarnych) okolic Nowego Sącza i Gorlic na stronach internetowych: gorlickie-sadeckie.pl, obierzkierunek.pl

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 43/2014

Artykuł pochodzi z dodatku „Obierz kierunek Gorlickie+Sądeckie