Po artykule „Oskarżam”: odpowiadamy rzecznikowi Episkopatu
Po artykule „Oskarżam”: odpowiadamy rzecznikowi Episkopatu
Oświadczenie rzecznika KEP ws. artykułu o. Ludwika Wiśniewskiego pt. „Oskarżam”
Ojciec Ludwik Wiśniewski w tekście pt. „Oskarżam” („Tygodnik Powszechny” 21.01.2018, s. 11-14) zarzucił polskim biskupom, że „milczą” w bieżących sprawach dotyczących życia Kościoła i społeczeństwa.
Jak wyglądają fakty? Oto tylko niektóre przykłady działań Konferencji Episkopatu Polski chociażby z czterech minionych dni.
W niedzielę 14 stycznia w całej Polsce był obchodzony 104. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, podczas którego korzystano z formularza „Mszy za uchodźców i wygnańców”, na co – zgodnie z przepisami liturgicznymi – wyrazili zgodę wszyscy biskupi diecezjalni. Ponadto księża biskupi – nie tylko w tę niedzielę – w homiliach uwrażliwiają na potrzeby migrantów i uchodźców, zachęcając do udzielania im wszelkiej możliwej pomocy.
W poniedziałek 15 stycznia w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski odbyła się konferencja prasowa nt. 104. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy w Kościele katolickim, na której przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki przypomniał nauczanie papieża Franciszka i Kościoła katolickiego na ten temat, a bp Krzysztof Zadarko przedstawił dokument Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka (Sekcji ds. Migrantów i Uchodźców) pt. „20 punktów działalności ws. migrantów i uchodźców”.
We wtorek 16 stycznia w środkach społecznego przekazu miała miejsce debata na temat poniedziałkowej konferencji.
W środę 17 stycznia abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, wydał dokument o niebezpieczeństwie nacjonalizmu i pięknie patriotyzmu. Został on opublikowany z okazji obchodzonego 17 stycznia br. XXI Dnia Judaizmu. Tego samego dnia bp Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem, skierował słowo będące komentarzem i uaktualnieniem hasła tegorocznego Dnia Judaizmu: „Pokój! Pokój dalekim i bliskim” (Iz 57, 19).
Tak więc zarzut o. Ludwika Wiśniewskiego, że „biskupi milczą”, jest bezpodstawnym oskarżeniem i krzywdzącym nadużyciem.
Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski
Warszawa, 17.01.2018 r.
Odpowiedź redakcji „Tygodnika Powszechnego”
Warto, uważnie czytając (najlepiej w całości) tekst ojca Ludwika, zwrócić uwagę, że słowo „oskarżam” – oprócz tytułu – znaleźć można w czterech miejscach. Autor swoje oskarżenie kieruje do precyzyjnie opisanych środowisk. Są nimi: posłowie i senatorowie żerujący na lęku przed uchodźcami, a jednocześnie przyznający się publicznie do Kościoła; media o. Tadeusza Rydzyka za sączenie od lat trucizny nienawiści i dzielenie Polaków; Jarosław Kaczyński razem z organizatorami i uczestnikami miesięcznic za propagowanie wrogości i nienawiści w religijnym opakowaniu; oraz kapłani, którzy tolerują albo wręcz pochwalają nacjonalizm i wrogość podczas Marszów Niepodległości czy pielgrzymek nacjonalistów na Jasną Górę.
Wśród oskarżonych grup nie ma biskupów. Natomiast tekst wyraża ból autora z powodu milczenia biskupów zwłaszcza w dwóch sprawach: sprzecznych z Ewangelią nadużyć Radia Maryja oraz pseudoreligijnego charakteru miesięcznic. Na wyrażeniu rozczarowania jednak autor się nie zatrzymuje. Ojciec Ludwik wierzy w moc odziaływania autorytetu polskiego Episkopatu. „Dlatego ośmielam się prosić, zresztą w imieniu wielu myślących podobnie: Księża Biskupi, wkroczcie na publiczną arenę. Wybiła godzina, kiedy jesteście bardzo, a bardzo potrzebni – Kościołowi, ale też Polsce” – pisze w ostatnim akapicie.
Ojciec Ludwik nie oskarża biskupów, że milczą w sprawie uchodźców, przeciwnie – zauważa m.in., iż „pasterze polskiego Kościoła z całą odpowiedzialnością oświadczają, że stosunek rządu do uchodźców jest nieewangeliczny i niechrześcijański”.
Autor nie mógł też w żaden sposób odnieść się do wymienionych przez rzecznika Episkopatu ważnych biskupich inicjatyw z ostatnich dni z prostego powodu: jego tekst był już w drukarni. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby zostały one uwzględnione w przyszłości – w kolejnej ważnej analizie o. Ludwika Wiśniewskiego na naszych łamach.
Redakcja „Tygodnika Powszechnego”
O. LUDWIK WIŚNIEWSKI:
Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:
Dodaj komentarz
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
W obronie rzecznika
Od podawania nogi jest Lech Wałęsa
O czym Pan piszesz? Co za
CZYTANIE ZE ZROZUMIENIEM...
Pycha ojca Ludwika i dwa zdania o imigrantach
To nie migracje spowodują
Pewne procesy można ograniczać
We Francji jest obecnie 7.5%
Pycha, o czym Pan mówi,
Noworocznego nie słuchałem
Po ukazaniu się wników
z tej drogi już nie ma powrotu
"Oskarżeniu" posłać wyrozumiały uśmiech
Proponuje okragly stol
Czy mogli inaczej ?
Szanowny rzeczniku
Podsumowanie
Odkrywanie Ameryki z ojcem Wiśniewskim
Nie tylko emocje
To też
Obserwacje to czy wymysły?
Czytanie ze zrozumieniem
Panowie Biskupi, chyba
do o.Wiśniewskiego - list otwarty
Poproszę o konkrety. Cytaty
Ale i tak lubię Tygodnik
o.Dostatni, o.Gużyński...
ja TEZ
Histeria antyuchodźcza
no nie do końca
Złota Kropla
W moim mieście Warszawa też