Płyn Lugola, ruska Cola

Choć od katastrofy czarnobylskiej minęło 35 lat, w tej historii wciąż są luki. Na przykład: czy działania rządu PRL były adekwatne do zagrożenia?

Reklama

Płyn Lugola, ruska Cola

Płyn Lugola, ruska Cola

20.04.2021
Czyta się kilka minut
Choć od katastrofy czarnobylskiej minęło 35 lat, w tej historii wciąż są luki. Na przykład: czy działania rządu PRL były adekwatne do zagrożenia?
Otwarcie wystawy fotograficznej upamiętniającej ofiary tragedii w Czarnobylu, Warszawa, 26 kwietnia 2006 r. KRZYSZTOF SITEK / PAP
Ś

Świat usłyszał o niej pod koniec kwietnia 1986 r.: o działającej ok. 100 km od Kijowa Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, wyposażonej w reaktory typu RBMK-1000. Była to jedna z kilku tego typu elektrowni w Związku Sowieckim.

26 kwietnia operatorzy mieli przeprowadzić standardowy test reaktora. Popełnili błąd katastrofalny w skutkach: o godzinie 1.23 doszło do dwóch wybuchów, które zniszczyły reaktor i uwolniły ogromną ilość pierwiastków radioaktywnych; trafiły one do atmosfery, gleby i wody. Powstałe promieniowanie szacowano na 200 mln kiurów – była to ilość porównywalna ze skutkami eksplozji dużej głowicy nuklearnej, równej czterem bombom zrzuconym w 1945 r. na Hiroszimę. Skażenie – głównie radioaktywnym cezem i jodem – odnotowano w mniejszym lub większym stopniu na całej półkuli północnej.

Kierownictwo elektrowni długo odrzucało myśl, że reaktor uległ zniszczeniu....

16406

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

bez internetu, komórek, kanałów telewizyjnych, w kilka dni w całej Polsce, w warunkach ledwie już dyszącego, upadającego PRL-u zorganizowano skutecznie tę olbrzymią akcję - szacun, władza PiS niegodna tamtej butów czyścić

Eddie, gdyby wynaleziono podróżowanie w czasie, chętnie zasponsorowałbym ci bilet w jedną stronę w rok 1986. Pewnie obaj odczulibyśmy ulgę, co nie?

Chętnie skorzystam ze sponsoringu Szanownego Pana, gdyby Eddie zrezygnował. W 1986 poznałem moją żonę. Oczywiście z ulgą to nie ma nic wspólnego :))) Pozdrawiam.

Podzielam opinię pewnego eksperta z tamtych lat, że najpoważniejszym argumentem aby odstąpić od tego projektu jest to, że z cementu przeznaczonego na jej budowę to na połowie pomorza, domki jednorodzinne są pobudowane.

Cała akcja z tą lugolą była rzeczywiście dość sprawnie przeprowadzona. Jak wszedłem do szkoły to na schodach stała moja wychowawczyni i kazała mi natychmiast iść do pobliskiej przychodni. Tam zaraz zajęły się mną pielęgniarki. Wszystko bez kolejek i zapisów. Niestety zdążyłem nawet przyjść na pierwszą lekcję.

Nie bronię obecnych władz, ale to po prostu inne czasy były. Władza autorytarna nie musi się martwić jakimiś nieporządanymi odczynami, negatywnymi skutkami, czy zwykłą złością rodziców którzy na nich nie zagłosują. Władza autorytarna karze aparatowi działać i jeśli aparat jest przekonany że tak trzeba to działa. Jest gdzieś spis osób którym podano płyn lugola? No widzisz, a kogo zaszczepiono i czym dokładnie wiadomo. Dzisiaj szczepionki przychodzą też z zagranicy, jest ich mniej niż chętnych, muszą być ściśle rachowane żeby nie wypływały za granicę, no i mają wymagania na warunki przechowywania. Ta operacja tylko pozornie jest podobna.

...argumenty jakich Sz. P. użył uważam za całkowicie chybione: ✍ dzisiejsza władza PiS jest co najmniej tak samo autorytarna jak ta upadającego PRL-u pod koniec lat 80-tych, i na 100% dzisiejsza n i e przejmuje się niepożądanymi odczynami negatywnymi skutkami ani tworzeniem list, ✍ a co do głosowań to już nieraz udowodniła, że ma na to swoje autorytarne sposoby ✍ twierdzi Pan że nie ma spisów zaszczepionych? skąd Pan wie? szperał w archiwach? na pewno były robione, moje dziecko w swojej kartotece taki zapis ma po dziś dzień ✍ szczepionek za mało? - zależy w którym kraju proszę Pana, no a sięganie po warunki przechowywania to już kompletny absurd ✍ dobrze, napiszę tak: gdyby dziś władza chciwych m o r o n ó w w Polsce miała zorganizować w kilka dni akcję podawania płynu Lugola, poległaby na tym zadaniu podobnie jak na szczepieniach, bez dwóch zdań, na poparcie tej tezy przypomnę choćby stadniny, elektrownię w Ostrołęce, milion aut elektrycznych, budowę promu, CPK i wreszcie s ł y n n ą organizację w y b o r ó w, koniec kropka i miłego dnia

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]