Reklama

Pies przy rożnie

Pies przy rożnie

26.04.2021
Czyta się kilka minut
Wyginięciem zagrożone są nie tylko dzikie zwierzęta. Zanikają też rasy, które stworzył człowiek – zwykle dlatego, że przestają nam być potrzebne.
Pies tahitański na ilustracji Charlesa Cattona Młodszego w albumie „Animals drawn from nature and engraved in aqua-tinta”, Londyn, 1788 r. Uważa się, że rasa ta wymarła w pierwszej połowie XIX w., gdy na wyspy Polinezji dotarli europejscy osadnicy – z własnymi psami.
K

Kronika angielskiego miasta Bath z roku 1800 odnotowała następującą anegdotę, którą opowiadać kilkadziesiąt lat wcześniej miał biskup Warburton, lepiej znany jako redaktor dzieł Szekspira. Rzecz miała się dziać w pewną niedzielę na mszy, w której uczestniczyło wiele kucharek. Wzięły ze sobą swoje psy, które pełniły rolę żywych termoforów i ogrzewały kobietom stopy. Pech chciał, że tego dnia czytano akurat o wizji rydwanu bożego z Księgi Ezechiela. „W tym rozdziale często pada słowo »koło«. Gdy psy usłyszały je po raz pierwszy, były zaalarmowane. Gdy padło po raz drugi, zaczęły się nerwowo ruszać. Gdy usłyszały je trzeci raz, wszystkie podkuliły ogony i wybiegły z kościoła”.

Dlaczego zwierzęta tak nerwowo reagowały na słowo „koło”? Bo chociaż w niedzielę robiły za ocieplacze do nóg, to od poniedziałku do soboty kucharki zaganiały je do kołowrotka. „W tamtejszej dobrej karczmie...

14812

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Ciekawy dogłębny artykuł. Dodam, ze na naszych oczach powstają nowe rasy psów. Internet sprzyja nowatorstwu. Przykładem z Ameryki Północnej są popularne krzyżówki Pudli z Golden Retriever, Pudel jest psem domowym i nie traci włosów, zaś Golden retriever nim nie jest. Krzyżówka obu ras wprowadziła tego ostatniego na salony dzięki mniejszej utracie sierści i potrzebie odkurzania.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]