Reklama

Pesach

Pesach

03.04.2015
Czyta się kilka minut
Święto Pesach, które pokrywa się z Wielką Nocą, jest przede wszystkim świętem radości. Owa radość wyraziła się pieśnią z drugiego, już bezpiecznego brzegu morza sitowia.
Z

Ze stanu niewoli, z poniżenia, z niemal najniższego stopnia nieczystości – Żydzi bliscy już byli idolatrii – Bóg mocarnym ramieniem wyprowadził ich z Egiptu i dał im pasterza oraz proroka Mojżesza. Radością jest akt wyzwolenia kierujący wiernych ku wolności, czyli podejmowania z wolnego wyboru sprawiedliwych i mądrych decyzji. Bliskim tego dnia życzy się, by radowali się wolnością i dobrze z niej korzystali.
Pesach jest świętem pamięci. Wyzwolenie należy wspominać w każdym pokoleniu, a każdy Żyd ma czuć się tak, jakby to on właśnie opuszczał Egipt i uciekał przed zemstą faraona. Dzisiaj to oznacza, że ocala się przed swoimi ograniczeniami, pokusami, słabościami, które fizyczna egzystencja nakłada na życie duchowe. Nakaz pamiętania jest jednym z najczęściej powtarzanych w Torze. „Czasownik zachar (pamiętaj) w różnych formach koniugacyjnych występuje w Biblii w sumie...

3360

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]