Reklama

PAU i Biblioteka Polska

PAU i Biblioteka Polska

05.12.2004
Czyta się kilka minut
Interesujące sprawozdanie Marka Rapackiego z uroczystego otwarcia po remoncie Biblioteki Polskiej w Paryżu (“TP" nr 47/04) warto uzupełnić informacją o roli, jaką w tym przedsięwzięciu odgrywa Polska Akademia Umiejętności, która - jak wiadomo - przejęła Bibliotekę od Towarzystwa Historyczno-Literackiego w 1893 r. Zawieszenie działalności PAU w 1952 r. uniemożliwiło właściwą opiekę nad Biblioteką w czasach PRL-u. W rezultacie tak księgozbiór, jak archiwum znajdują się w stanie dalekim od doskonałości. PAU, odrodzona w 1989 r., zaangażowała się w porządkowanie i katalogowanie zbiorów. Obecnie pracuje w Paryżu siedmiu wysokiej klasy specjalistów (w tym zastępca dyrektora Biblioteki ds. naukowych) oddelegowanych przez Akademię do wykonywania tej trudnej i obliczonej na kilka lat pracy. Dodajmy również, że powołanie Rady Naukowej Biblioteki jest wspólną inicjatywą PAU i THL, a prof. Bronisław Geremek jest jednym z przedstawicieli PAU w tym gronie. W najbliższej przyszłości planujemy też uruchomienie systemu stypendialnego dla pracowników naukowych i doktorantów, którzy chcieliby na miejscu korzystać z bogatych materiałów naukowych zgromadzonych w Bibliotece Polskiej.
A

ANDRZEJ BIAŁAS, prezes PAU

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]