Reklama

Pasja lektury

Pasja lektury

20.03.2012
Czyta się kilka minut
Lekcje czytania z... wymyśliliśmy kilka lat temu dla młodych ludzi, z którymi spotykaliśmy się przy okazji organizowanych przez „Tygodnik Powszechny” dyskusji o literaturze.
rys. Marcin Wicha
W

Wielokrotnie podkreślali, że chcą rozmawiać o książkach, które kochają, ale nie mają po temu możliwości. Zaprosiliśmy do współpracy wybitnych (polskich i zagranicznych) literaturoznawców, krytyków i pisarzy, prosząc ich, by pokazali licealistom, w jaki sposób czytają powieści, wiersze, dramaty, teksty filozoficzne, publicystyczne i polityczne, by wciągnęli ich do pasjonującej dyskusji o literaturze. Postanowiliśmy zaprezentować lekturę jako nieodzowne doświadczenie, które potrafi zmienić nasz sposób myślenia, życia, odmienić relacje społeczne, a nawet wywołać efekty polityczne.

Akcja ruszyła podczas I edycji Festiwalu Conrada, by w krótkim czasie rozprzestrzenić się na całą Polskę. W ciągu trzech lat odwiedziliśmy kilkadziesiąt szkół. Nasi wykładowcy dyskutowali z młodzieżą o literaturze różnych epok, języków i gatunków. Licealiści zaczęli się do nas zgłaszać z prośbą o...

2219

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]