Reklama

Paradoksy haiku

Paradoksy haiku

15.05.2012
Czyta się kilka minut
Piątek 20 kwietnia był kolejnym już dniem niezwykłego spotkania z literaturą, a to dzięki „Lekcji czytania z »Tygodnikiem Powszechnym«”, organizowanej w mojej szkole, czyli II LO w Chojnicach.
fot. Piotr Grabuszyński
T

Tym razem przyjechała do nas Ewa Tomaszewska, autorka „Antologii polskiego haiku”.

Mając w pamięci lekcje, które odbyły się w Gdańsku podczas festiwalu Europejski Poeta Wolności, z niecierpliwością wyczekiwaliśmy na kolejne.

Nie rozczarowaliśmy się, z dyskusji wyszliśmy bogatsi o nową wiedzę i nieco oderwani od rzeczywistości... Poznaliśmy utwory takich autorów jak Basho, Buson, Issa, George Swede czy Jack Kerouac. Współcześnie haiku nie jest popularną formą poetycką. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie czytelnika do obcowania z taką literaturą. Ewie Tomaszewskiej znakomicie się ta sztuka udała. Nawet największe gaduły i osoby, które na ogół stronią od literatury, słuchały z zainteresowaniem.

Doświadczenie to stało się inspiracją do rozwiązania zagadki, jaką stanowiły dla mnie (związane z haiku i filozofią zen) zagadnienia paradoksalnej subtelności...

1110

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]