Reklama

Kraków, miasto papieży

25.07.2016
Czyta się kilka minut
Wielu krakowian sądzi, że Franciszek pomaga przywrócić sympatię do Kościoła. Przeciwstawiając papieża polskim duchownym.
Franciszek i biskup Grzegorz Ryś. fot: Grzegorz Gałązka/East News
A

Anna Goc: Krakowianie lubią Franciszka?

Dr hab. Anna Niedźwiedź: Tak, niemal wszyscy mieszkańcy Krakowa, z którymi udało nam się przeprowadzić wywiady, mówili o papieżu pozytywnie. To nas zaskoczyło, bo przeczyło przekazowi medialnemu i obrazowi Franciszka, który mieliśmy po prześledzeniu polskich forów internetowych, gdzie hejt na papieża jest bardzo rozpowszechniony. I choć Franciszek atakowany jest z pozycji „prawowitego katolicyzmu” jako zanadto postępowy i liberalny, to w Krakowie takie głosy się nie pojawiły.

Wszystko się nam w papieżu podoba?

Niezupełnie. Zdarzało się, że nasi rozmówcy zwracali uwagę na bezpośredniość i „prostotę” papieskich przemówień. Przyznawali, że cenią spontaniczność Franciszka, ale w tekstach publikowanych brakuje im podbudowy teologicznej. Wielu mówiło, że pomaga on przywrócić...

8940

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]