Reklama

Palikota czeka klęska? "Jeśli ich zlekceważy"

Palikota czeka klęska? "Jeśli ich zlekceważy"

22.10.2011
Czyta się kilka minut
"Co czwarty młody Polak głosował na Palikota. Jeżeli ich zlekceważy, to na dłuższą metę czeka go klęska" - uważa prof. Janusz Baniak, socjolog religii. "Młodzi spodziewają się, że poseł Palikot będzie ambasadorem ich spraw w Sejmie polskim. Chcą, żeby ich państwo było państwem świeckim i nie »klękało« przed Kościołem". Cały wywiad można przeczytać w "Tygodniku Powszechnym".
Janusz Palikot, fot. PAP/Grzegorz Jakubowski
Z

Zdaniem socjologa milioner z Lublina poszedł w ślady Donalda Tuska i podobnie jak on cztery lata temu "pozytywnie wykorzystał oczekiwania młodych".

Jednocześnie przestrzega, że czeka go trudne zadanie, ponieważ jeśli zawiedzie ich nadzieje, poniesie porażkę. Młody elektorat oczekuje rozdziału kościoła od państwa. To również jedno ze sztandarowych postulatów Ruchu Palikota. Antyklerykalizm, zauważa prof. Baniak, ma dwa oblicza. Wersja pozytywna zakłada "krytykę, która wskazuje miejsce kleru w świeckim państwie i społeczeństwie", a negatywna próbuje zepchnąć Kościół na margines sfery publicznej. Zwolennicy tej drugiej opcji mają znajdować się w szeregach partii Janusza Palikota.

Nowe tendencje na polskiej scenie politycznej, zdaniem naukowca, zauważyli również biskupi, którzy zdali sobie sprawę, że RP jest pierwszą partią polityczną w...

4096

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]