Reklama

Ostry spór o ekshumację "czerwonego poety"

Ostry spór o ekshumację "czerwonego poety"

28.04.2010
Czyta się kilka minut
W Hiszpanii trwa spór dotyczący ekshumacji grobów osób pomordowanych w czasie wojny domowej. Jedną z ofiar jest "czerwony poeta", Federico Garcia Lorca. Choć był osobą bezpartyjną, to nazywał siebie komunistą i deklarował przynależność do "partii biedaków" - czytamy w najnowszym "Tygodniku Powszechnym".
P

Poszukiwania zastrzelonego w 1936 roku w okolicach Grenady poety zakończyły się jednak fiaskiem. Pomimo wykorzystania nowoczesnej technologii, w tym georadaru, nie udało się odnaleźć mogiły ze szczątkami.

Spór na temat ekshumacji jego ciała trwa już dwa lata. Dodatkowo, wokół jego śmierci krąży wiele pogłosek. - Będzie lepiej dla wszystkich, jeśli wreszcie dowiemy się prawdy - apeluje cytowany przez gazetę Ian Gibson, który od lat bada losy poety.

Bratanica poety, Laura Lorca twierdzi, że debata na temat ekshumacji szczątków jej stryja została zbyt upolityczniona. Jej popieranie stało się synonimem otwartości, a sprzeciw oznacza wsparcie dla prawicowych sympatii - czytamy w "Tygodniku"

Ekshumacje zbiorowych grobów ofiar wojny domowej są prowadzone od 2000 r. W roku 2007 weszła w życie specjalna ustawa, na mocy której rząd...

1074

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]