Reklama

Oślica Balaama

Oślica Balaama

30.05.2016
Czyta się kilka minut
Izraelici urodzeni na pustyni, ci, którzy znali Egipt już tylko z opowieści, okazali się w oczach Boga godnymi wejścia do ziemi obiecanej.
Paweł Śpiewak / Fot. Grażyna Makara
Z

Zdobywali miasta jedno po drugim. Dotarli do Moabu. Władca, król Balak, przeraził się ich liczebnością i żarłocznością. Potrzebował innych niż wojenne narzędzi do walki z inwazją. Zwrócił się o pomoc do Balaama, największego z proroków pogańskich. On to za Boga miał Boga Izraela i w nocy słuchał Jego rad. Wedle wielu opowieści rozpoznał w dudnieniu trąb niebiańskich, w dniu dawania Tory, nie zapowiedź kolejnego potopu, którego wszyscy się bali, ale właśnie objawienie i początek nowej historii ludzkości. Dwa razy przybywali do niego wysłannicy królewscy, namawiając do przyjęcia królewskiej oferty. Obiecywali, że nagrodzą go wielkimi pieniędzmi. Mieli go nie bez podstaw za człowieka przekupnego. Władca Moabu chciał, by prorok przeklął najeźdźców, bo wiedział, że „ten, kogo ty pobłogosławisz, będzie błogosławiony, kogo ty przeklniesz, będzie przeklęty” (Lb 22, 6).

Bóg ostatecznie...

3439

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]