Reklama

Opóźnić menopauzę

Opóźnić menopauzę

09.08.2021
Czyta się kilka minut
D

Dziewczynki rodzą się z kompletem oocytów, z których w cyklu menstruacyjnym powstają komórki jajowe. Gdy zaczyna ich brakować, następuje menopauza. Zachodzi ona zwykle w wieku 45-55 lat, a na to zróżnicowanie wpływają zarówno czynniki środowiskowe, jak i genetyczne. Te ostatnie postanowił zbadać zespół Johna Perry’ego z Uniwersytetu w Cambridge.

Uczeni przeanalizowali genomy 200 tys. kobiet i zidentyfikowali 290 genów, które mają związek z czasem wystąpienia menopauzy. Wiele z nich reguluje procesy naprawiania DNA w oocytach, które z wiekiem się pogarszają, co prowadzi do usuwania z organizmu wadliwych komórek – i szybszego wyczerpania ich zapasów. Najsilniejszy efekt okazał się mieć gen CHEK2, produkujący białko, które uruchamia w komórce z uszkodzonym DNA procesy samozniszczenia. U kobiet, które utraciły funkcję tego genu, menopauza następowała średnio ­ 3,5 roku później. Badacze potwierdzili także, że myszy, które nie posiadały aktywnego genu CHEK2, miały zwiększone możliwości reprodukcyjne, a ich zapas oocytów wystarczał na dłużej.

„W idealnym świecie bylibyśmy w stanie przewidzieć, które kobiety mają krótsze naturalne okno płodności, aby umożliwić im podejmowanie bardziej świadomych decyzji reprodukcyjnych” – mówił w „Nature” Perry. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Jeśli na końcu podniszczałej z upływem lat linii produkcyjnej brakarz coraz częściej musi odrzucać wadliwe wyroby, to dla utrzymania mocy produkcyjnych najlepiej jest wywalić go z roboty. Przecież przynajmniej część z produktów, które normalnie trafiłyby do kosza, jakoś dojedzie w całości do sklepu, a co się z nimi stanie po zakupie, to już zmartwienie klienta. Sadząc po tytule, nadrzędnym celem badaczy jest opóźnienie menopauzy, a że w treści wskazano palcem jedynie cichego sabotażystę w postaci genu CHEK2, wniosek nasuwa się sam. W artykule w "Nature" wspomniano ponadto jednym zdaniem o genie CHEK1, zaangażowanym w proces naprawy DNA. Niestety, rozwiązanie polegające na wzmocnieniu zespołu naprawiającego usterki w trakcie produkcji, tak by więcej produktów przeszło przez sito kontroli, nie wchodzi w rachubę. Zespół dra Perry'ego odkrył, że obecność dodatkowej kopii CHEK1 u myszy jest związana z pierwotną liczbą oocytów, a więc czymś, co dostaje się przy urodzeniu na całe życie. W pakiecie z płcią zresztą - według tych samych uczonych ("Most people who are assigned female at birth (including cisgender women, transgender men and some non-binary and intersex people) are born with all of the cells that will become their eggs already in their ovaries".). W tej sytuacji cytowana wypowiedź dra Kutluka Oktaya z Uniwersytetu New Haven (niezwiązanego z zespołem badawczym) brzmi jak głos rozsądku z odrobiną wishful thinking: "Myślę, że wzmocnienie naprawy DNA jest bardzo obiecujące w opóźnianiu menopauzy. Ale zlikwidowanie punktów kontrolnych, które usuwają uszkodzone oocyty może być ryzykowną propozycją".
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]