Reklama

Ogromna katastrofa ekologiczna trwa od 40 lat

Ogromna katastrofa ekologiczna trwa od 40 lat

28.07.2010
Czyta się kilka minut
Aż 80 proc. dochodu Nigerii pochodzi z ropy. Ale "czarne złoto" pozwala wzbogacić się nielicznym. W Delcie Nigru koncerny paliwowe dostały we władanie tysiące kilometrów kwadratowych szelfu i ziemi, którą oplatają rdzewiejące rury. Ropa potrafi z nich "sikać" bez ostrzeżenia - pisze Robert Stefanicki w "Tygodniku Powszechnym".
NIGERIA-OIL-SPILL-ENVIRONMENT-US
Z

Z oficjalnych danych, które opublikował rząd Nigerii, wynika, że w latach 1970-2000 doszło do 7 tysięcy wycieków ropy. Oczyszczanie nie jest priorytetem działających tam koncernów naftowych - dwa tysiące skażonych miejsc nadal czeka na rekultywację.

Nie brakuje zatem osób, które "zazdroszczą" Amerykanom i Luizjanie. "Gdyby ten wypadek zdarzył się w Nigerii, ani rząd, ani firma za niego odpowiedzialna nie zwróciłyby na to większej uwagi. W Delcie Nigru takie wycieki mamy bez przerwy - mówi cytowany przez "Tygodnik Powszechny" afrykański pisarz Ben Ikari.

Przez lata brutalne tłumienie protestów było elementem polityki tak firm paliwowych, jak i władz Nigerii. Koncern Shell dostarczał broń nigeryjskim siłom bezpieczeństwa i płacił im, aby rozprawiały się z ludźmi demonstrującymi przeciw budowie rurociągu.

Bieda, brak perspektyw i...

1496

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]