Reklama

Od morza do morza

Od morza do morza

23.05.2004
Czyta się kilka minut
Wzruszył mnie felieton Marka Bieńczyka Lasy sosnowe, piaskowe pola o polskim uwewnętrznieniu granicy (TP nr 19). Wzruszył, gdyż odnalazłem w nim podobieństwo przeżyć.
S

Sądzę, że warto pytać dalej o polskie doświadczenie granicy. Polskie, ale i pokoleniowo zmienne jej wyobrażenie i odczuwanie.

Zdaje się, że dla dzisiejszych maturzystów granica pozostaje jedynie abstrakcyjnym pojęciem matematycznym. Jeśli funkcjonuje jeszcze w wymiarze politycznym, to zapewne już bez nacechowania tą swoistą neurozą, jak to opisał Bieńczyk. Można przypuszczać, że granica nie organizuje już w takim stopniu wyobraźni najmłodszej generacji Euro-Polaków, jak to było jeszcze naszym - czterdziestokilkulatków - udziałem.

Nie chcę młodym niczego a priori przypisywać, podejrzewam jednak, że wyobraźnia pokolenia Internetu ukształtowana jest na podobieństwo sieci, że jest wyobraźnią kłącza (choć może to żmut?). A kłącze jest figurą bez granic, bez progu. Jedynym śladem po granicy wydaje się wymóg gestu “enter" czy “click", ale na ekranie...

8870

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]